Modern Dünyada Yeni Dostumuz ‘Yapay Zeka’

Robotik Kodlama 1

Son günlerde en çok bahsi geçen konulardan biri, yapay zeka… Teknolojinin son sürat gelişmesi ile sürekli ilerleme kaydeden yapay zeka, bazı kesimler tarafından korku senaryoları ile karşılansa da destekçileri de bir o kadar fazla.

Yapay zeka ve eğitim ilişkisini araştırdığım anda okuyucular ile yeni buluşan Rıdvan Aklan’ın kaleme aldığı ‘Hey Siri Bana Bir Yol Çizer Misin?’ kitabı karşıma çıktı. Kitap ismi ile olduğu kadar içindekiler ile de dikkat çekici hale getirilmiş.

Günlük hayatımızda sürekli elimizin altında olan telefonlarımızda bulunan bir uygulamanın aslında en yakın arkadaşımız gibi bizimle sohbet etmesi üzerine kurulmuş olan diyaloglar oldukça akıcı. Kitap insanın hayatında birbirinden önemli olan otuzu aşkın konu üzerinde kısa kısa düşünme fırsatı sağlıyor.

İşlenen konuları okurken beni o kadar çok kendisine bağladı ki, bir gün teknolojinin gelişmesi ile gerçekten felsefi ve insani sohbetleri ‘Siri’ ya da başka bir yapay zeka arkadaşımız ile konuşabilecek miyiz? diye düşünmekten kendimi alamadım.

Aslında kitabın sıra dışı bir kurgusu olduğunu söylemek doğru olacak. Çünkü bahsi geçen konular günlük hayatımızın tam içerisinde olan ama hayatın koşuşturmasında üzerine düşünme fırsatı bulamadığımız konular. Bu kadar bahsetmişken konu başlıklarının da bir kısmını sizlere paylaşmadan geçemeyeceğim.

İyilik, aşk, açgözlülük, yalnızlık, ayrılık, merhamet, arkadaşlık ve dostluk, sabır, yalan, saygı, öfke, güç, kibir, başarı…. Bu konular benim en çok ilgimi çekenler ve üzerine düşünürken kendimi bulduklarım. Dahası da kitapta var ama merakınızı öldürmek istemiyorum. Bütün bu ve buna ek diğer kavramları da tartışırken zaman zaman Siri, zaman zaman da yazar birbirinden güzel ve anlamlı hikayeler ile kitabı daha da renklendirmiş. Hikayeler hem geçmişten hem de günümüzden izler taşıyor.

Özellikle teknolojinin hayatımızın bu kadar içinde olduğu bir dönemde günümüz ve gelecek için unutulmaması gereken birbirinden önemli kavramları yazarın kısa ve öz anlatımı ile hepinizin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Kitap ilk bakışta yetişkinlere hitap ediyor gibi görünse de bence gençlere ve çocuklara da birçok değeri aşılamak ve üzerine onlarında düşünmelerini sağlamak için başvurulmalı.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Bilişim ve Kodlama hakkında daha detaylı bilgi için -> https://gokkusagi.k12.tr/bilisim-ve-kodlama/

Stem ve Robotik Kodlama hakkında daha detaylı bilgi için -> https://gokkusagi.k12.tr/stem-ve-robotik-kodlama/

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej uluslararası okul international school