BİLGİ TALEP FORMU

Lise Adayları İçin Tercih Listesi Hazırlamaya Dair İpuçları

İçerik Rehberi

Lise tercihleri nasıl yapılır sorusu her yıl arama motorlarında en çok sorulan sorulardan. Liseye geçme heyecanı yaşayan 8. sınıf öğrencileri ve velileri tercih listesinin nasıl hazırlandığını ve listeyi hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırıyor. 

LGS (Liseye Geçiş Sistemi) sınavı en çok 8. sınıflar olmak üzere ortaokul öğrencileri için büyük öneme sahip. Ortaokulun bitmesi ve öğrencileri bekleyen 4 yıllık lise hayatının başlayacak olmasını gösteren LGS öğrencilere yeni kapılar aralıyor. 

LGS’yle öğrenciler bir dönemi kapatırken yepyeni bir dönem açıyorlar. Heyecanın doruklarda olduğu LGS sonunda tercih listeleri hazırlayarak puan ve sıralamalarına göre en uygun okullara yerleşiyorlar. 

Bu yazıda LGS ve tercih listesi hazırlama hakkında detaylı bilgiler verdik. 

LGS Nedir?

LGS 8. sınıfın sonunda öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçüp puanlayan bir sistem. 

LGS, 8. sınıf öğrencilerini Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinden sınıyor. 

Lise tercihleri nasıl yapılır sorusunu öğrenciler 2 oturumluk bu sınavdan sonra soruyorlar. İkisi de aynı gün yapılan bu oturumlarda sözel bölümler ilk oturumda sayısal bölümler de ikinci oturumda yer alıyor. 

Tercih Listesi Hazırlamaya Dair İpuçları

Lise tercihi yapmak öğrencileri strese sokabiliyor. Kendilerine en uygun okulu araştıran öğrencilerin göz önünde bulundurmaları gereken bazı unsurlar bulunuyor. 

1- Son Güne Bırakmamak

Tercih listesini hazırlamayı ve onaylatmayı son güne bırakmayın. Herhangi bir aksiliğin olmaması, aksilik olsa bile düzeltebilecek zamanın olması için son tarih tarihten en az birkaç gün öncesinden listenin hazırlanmış olması gerekiyor.

2- Tercih Listesi Hazırlama Hakkında Her Şeyin Öğrenilmesi 

Birden fazla yerleştirme türü bulunuyor. Bu tercihlerle size en uygun okulu bulabilmeniz mümkün oluyor. 

  • Yerel Yerleştirme

Lise öğrenci adayları yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih edebiliyor. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihinde öğrenciler ikamet adreslerine göre liselere yerleşiyor. 

Tercih listesi nasıl yapılır sorusunu soran öğrenci ve veliler yerel yerleştirmeyi de merak ediyor. Yerel yerleştirme tercihi yapacak öğrenciler listelerine 5 okul yazabiliyor. Tercih listesinde okulların türleri de önem kazanıyor. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla 3 okul yazabiliyorlar. 

Tercih yapacak öğrenciler ikamet adresleri, OBP(Ortaokul Başarı Puanı) ve özürsüz devamsızlık gün sayısına göre seçiliyor. Tüm öğrenciler ilk olarak yerel tercih yapıyor. 

Sınava girmeyen öğrenciler yerel yerleştirme tercihlerini sınavsız öğrenci alan okullara “Veli Tercihli Serbest Kayıt Sistemi”nden yapıyor. 

  • Merkezi Yerleştirme 

Merkezi yerleştirme LGS’de alınan puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır. Yani sınava giren öğrenciler merkezi yerleştirme tercihleri üzerinden değerlendiriliyor. Merkezi yerleştirme tercihleriyle öğrenciler sınavla öğrenci alan okullara yerleşiyorlar. 

Sınavla veya sınavsız liseye geçmek isteyen öğrenciler okul tercihlerini oluşturduktan sonra e-okul üzerinden online olarak veya ortaokullarda sisteme geçirebiliyor.

Veliler tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerinde mutlaka onaylatmalı. Tercih sürecinin tüm ayrıntıları tercih ve yerleştirme kılavuzunda bulunuyor. 

3- Okul Araştırması 

Tercih listesi nasıl yapılır sorusunun yanıtına yardımcı olabilecek bir diğer unsur okul araştırması yapmak.

Okul araştırması yapmadan tercih listesi hazırlanamaz. Mutlaka okul, okulun başarıları, eğitim kadrosu gibi bilgilere göre tercihler oluşturulmalı. Başarıya en yakın okullar tercih listesine eklenmeli. 

Okulun eğitim kadrosunun kaliteli olması öğrencinin nasıl bir lise dönemi geçireceğine dair ipuçları verir. Bu yüzden öğretmenlerin araştırmasını mutlaka yapın. Bu süreçte okulu ziyaret etmeniz de fikirlerinizi netleştirir. 

4- Ulaşım 

Tercih yapma sürecinde okulların ikamet ettiğiniz bölgeden fazla uzak olmamasına veya ulaşım zorluğu yaşanmayacak bir konumda olmasına özen gösterin. Ulaşım zorluğu olan bir okula öğrenci her gün gidip gelmekte güçlük çekebilir. 

Bu durum da öğrencinin fazla efor harcamasına, ders giriş saatlerine yetişememesine, okuldan uzaklaşmasına neden olabilir ve hatta ders notlarına bile olumsuz yansıyabilir. 

5- Hedefler

Tercih listesi nasıl yapılır sorusunu soranlar öğrencinin istekleri ve hedeflerini mutlaka göz önünde bulundurmalı. Mutlaka öğrencinin hedeflerine uygun ve öğrencinin gelişimine katkıda bulunabilecek bir lise tercih edilmeli. 

Lise, üniversite hayatından bir önceki adımdır. Bu yüzden doğru lise öğrenciyi doğru üniversiteye hazırlar.  

Öğrencinin üniversitede okuyacağı bölümü kafasında netleştirmesi için henüz erken olsa da beceriler ve ilgi alanları her zaman ipucudur. Bu becerilere ve ilgi alanlarını geliştirebileceği bir lise tercih edilmesi her zaman daha doğrudur. 

6- Tercih Robotu

Tercih listesi nasıl hazırlanır sorusunu soran veli ve öğrenciler tercih robotlarından yararlanabilir. Tercih robotu daha önceki yıllarda liselere yerleşen öğrencilerin başarı puanlarını gösteren bir sistemdir.

Her okulun öğrencileri kabul ettiği puanları ve başarıları tercih robotlarından araştırabilirsiniz. Bu şekilde öğrenci tercih robotunda yer alan okulların kabul puanlarını görerek kendine bir yol çizebilir. 

7- Yüzdelik Dilim 

Tercih yaparken mutlaka öğrencinin girdiği yüzdelik dilimi yani sıralamayı da hesaba katın. Bu şekilde bir liste hazırlamak daha doğru olacaktır. Öğrenci kendi yüzdelik dilimine yakın olmak suretiyle daha yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan okullara başvurabilir. 

8- Öğrencinin Mutluluğu 

Unutmayın ki öğrencinin mutluluğu her şeyden daha önemlidir. Öğrencinin mutlu olması tercih listesi nasıl hazırlanır sorusuna yanıt verdiğimiz yazıda en önemli madde. İstemediği ve sevmediği bir okulda okuyan öğrenci psikolojik olarak zarar görebilir. 

Bu yazımızda lise öğrenci adayları için tercih listesi hazırlamaya dair ipuçlarını maddeledik. Tercih listesi hazırlanırken mutlaka öğrencinin istekleri, hedefleri ve becerileri göz önünde bulundurulmalıdır. 

Gökkuşağı Koleji hakkında ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

İletişim ve Sunum Becerileri Geliştirme

İletişim ve sunum becerileri, günümüz dünyasında büyük önem taşımaktadır. İyi iletişim ve sunum becerilerine sahip olan çocuklar, akademik ve sosyal…

Stres Yönetimi ve Başa Çıkma Stratejileri

Öğrenci hayatı, yoğun ders programları, sınavlar ve sosyal beklentiler nedeniyle stresli olabilir. Bu nedenle, öğrencilerin stres yönetimi ve başa çıkma…

Zaman Yönetimi ve Örgütlenme Becerileri

Çocukların başarılı ve mutlu bir geleceğe sahip olmaları için, zaman yönetimi ve örgütlenme becerileri büyük öneme sahiptir. Bu beceriler, çocukların…