Ebeveynler için 5 Kitap Önerisi (Ortaokul Çağı)

Ebeveynler için 5 Kitap Önerisi (Ortaokul Çağı)

Ebeveynler çocuklarıyla birlikte yeniden büyürken sürekli yeni süreçlere adapte olmak durumunda kalıyor. Ergenliğin başlangıcı, sınav dönemi gibi birçok değişimin ve stresli durumun yaşandığı ortaokul çağındaki çocukların ebeveynleri için iletişiminizi iyileştirmekten sınav dönemini başarıyla atlatmaya, potansiyeli ortaya çıkarmaktan olumsuz davranışları düzeltmeye birçok konuda faydalanabileceğiniz kitap önerileri hazırladık. 

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili- Gary Chapman, Ross Campbell

“Çocuğunuzun baskın sevgi dilini konuşmanız onun daha sonra asileşmeyeceği anlamına gelmiyor. Bunun anlamı çocuğunuzun, kendisini sevdiğinizi bilmesidir ve bu ona hem güven hem de umut verir; çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olur. Sevgi esastır.”

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili, ebeveynler için başucu kitabı olabilir. Kitap, çocukların sevgiyi hissetme ve gösterme biçimlerini beş ayrı dil olarak kategorize ediyor ve bu dillere uygun yol haritaları sunuyor. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz tüm özellikler için sevgiyi pusula edinen bu kitap, çocuğunuzla olduğu kadar sevdiğiniz herkesle olan ilişkinize yeni bir soluk getirecek.

Başarıya Götüren Aile- Doğan Cüceloğlu

“Bu kitapta ‘Çocuğunuzun yaşamını nasıl daha iyi programlayabilirsiniz’i anlatmıyorum. Ama ‘Çocuğunuzun kendi yaşamının mimarı olmasında ona yardımcı olmak’ istiyorsanız, bu kitap size yardımcı olabilir.”

Ülkemizin önemli bilim insanlarından Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı Başarıya Götüren Aile kitabı özellikle çocuğu sınav döneminde olan ebeveynler için bu süreci sağlıklı ve başarılı bir şekilde atlatmanın bilimsel yöntemlerini anlatıyor. Cüceloğlu’nun kendine has samimi üslubuyla sohbet havasında kaleme aldığı bu kitap, çocuklarına destek olmak isteyen ebeveynlere büyük farkındalıklar kazandırıyor. 

Her Çocuk Üstün Yeteneklidir- Bahar Eriş

“Eğitimde fırsat eşitliği herkese aynı eğitimi vermek değil, herkese potansiyelini gerçekleştirme şansını tanımak demektir.”

Dr. Bahar Eriş’in Her Çocuk Üstün Yeteneklidir kitabı özel gereksinimli çocukların eğitimine dair geniş bilgiler vermekle birlikte tüm ebeveynler için yararlı olacak ufuk açıcı bilgiler içeriyor. Farklı zekâ türlerine, farklı yeteneklere vurgu yapan kitap, her çocuğun içinde keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel olduğuna inanıyor ve bu potansiyeli açığa çıkaracak yöntemler öneriyor. Esprili bir üslupla yazılmış bu akıcı kitap “Ev yapımı dâhi” yetiştirmek isteyenler için bir rehber niteliğinde.

Dünyanın En Mutlu ÇocuklarıRina Mae Acosta, Michele Hutchison

“Çocuklarda mutluluk, altın madalya almazlarsa başarısız olacaklarını onlara hissettirmeden onlara hobileri için gerekli zaman ve özgürlüğü vermektir.”

UNICEF’in çocukların esenliği üzerine araştırmasında Hollandalı çocukların genel mutlulukta birinci sırada yer almalarına istinaden Hollanda’da yaşayan iki göçmen anne bu mutluluğun sırrını tüm ebeveynlere vermek için Dünyanın En Mutlu Çocukları kitabını kaleme alıyor. Çeşitli ülkelerin eğitim sistemlerine dair karşılaştırmalar, analizler içeren kitap çocuğun mutluluğuna odaklanıyor. Stressiz eğitim, disiplin, bağımsızlık, cinsellik, ergenlik dönemi gibi çocuklara dair hemen her konuya değinen kitap, mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler için birçok ipucu taşıyor. 

Oyun Oynama Sanatı- Aletha J. Solter

“Oyun, çocuğunuzun duygusal enerjisini şarj etmenin en iyi yollarından biridir.”

Oyun Oynama Sanatı, çocuk ve ebeveynler arasında güvenli bağlanmayı merkeze alarak bunu sağlamak için oynanabilecek oyunlar öneriyor. Çocuğunuzla hem eğlenceli hem de eğitici vakitler geçirmenize yol açacak bu kitap, iletişiminizi iyileştirmenin yanında istenmeyen davranışları oyunlarla değiştirmeye yönelik çözümler de öneriyor. 

Bu içerik faydalı mı?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed