Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Üsküdar’da Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler

İçerik Rehberi

Üsküdar, İstanbul için oldukça önemli bir ilçedir. Tarihi yapısı ve Anadolu yakasındaki  merkezi konumuyla her yıl birçok yerli ve yabancı ziyaretçi çeker. İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi Üsküdar’da yer almaktadır. 

Yazımızda tarihin ve denizin buluştuğu bu ilçede çocuklarla güzel aktiviteler yapabileceğiniz yerleri derledik.

Küçük Çamlıca Korusu

Küçük Çamlıca Korusu’nun tarihi 2. Mahmut dönemine kadar uzanıyor. 2. Mahmut bu koruyu avcılık ve gezi faaliyetleri için kullanıyordu. 19. yüzyılda da korunun büyük bir kısmı Suphi Paşa ve Sami Paşa tarafından özel mülk olarak kullanılmış. Bu yüzden de korudaki köşklerin tarihi önemi bulunmaktadır. 

1940’da halka açılmış ve 1980 yılında rekreasyon çalışmalarıyla günümüzdeki şeklini almıştır.

Küçük Çamlıca Korusu’nda bulunan bu köşkler üç bölüme ayrılıyor. Cihannüma Köşkü, Sofa Köşkü ve Topkapı Köşkü. Aynı zamanda Çamlıca Kulesi de Küçük Çamlıca Korusu’nda bulunuyor. 

Ailecek güzel havalarda değerlendirilebilecek bu koruda piknik, yürüyüş ya da spor yaptıktan sonra tarihi bir tura da çıkabilirsiniz. 

Kızılçam, karaçam, ıhlamur, fıstıkçamı, erguvan, doğu çamı, sedir, servi, gürgen gibi birçok ağaç ve temiz hava eşliğinde çocuklarınızla doğa ve tarihin birleştiği bu koruda güzel vakit geçirebilirsiniz. Dinlenmek, yemek yemek ve içecek içmek için sosyal tesis de bulunuyor. 

Çamlıca Tepesi

Aşıklar Tepesi olarak da tanınan Çamlıca Tepesi, Üsküdar için oldukça çok önemlidir. 360 derece İstanbul görüşü olan bu tepe tarihi boyunca birçok ünlü şair tarafından ziyaret edilmiş.

 Çamlıca Tepesi’ni ziyaret eden ünlü şairler nefes kesici manzarayı izleyerek İstanbul’a şiirler yazmışlardır. Osmanlı’nın önemli padişahlarından IV. Murad bu tepeye Bağ-ı Cihan Kasrı’nı inşa ettirmiştir. 

Özellikle akşamları daha güzel olan Çamlıca Tepesinde ağaçlar arasında güzel yemekler yiyerek manzarayı izleyebilir, Osmanlı macunu yiyebilir, panoramik manzaraya karşı fotoğraf çektirebilir, çocuklarınız park alanında oyun oynarken siz de İstanbul’u izleyebilirsiniz. 

Emaar Akvaryum 

Emaar Akvaryum, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi Emaar AVM’de bulunan bir akvaryum ve su altı hayvanat bahçesidir. Bünyesinde 200 türden 20.000’i aşkın canlı bulunduran Emaar Akvaryum tematik alanlarıyla harika deneyimler yaşatıyor. 

Kayalık kıyılar, penguen adası, timsah krallığı, nehirler ve Hayal Adası’nın interaktif oyun temalarıyla her yaş grubu hem eğlenceli vakit geçiriyor hem de farklı canlı türlerini yakından tanıma fırsatı yakalıyor. 

Timsahlardan penguenlere dünyanın her yerinden canlıya ev sahipliği yapan Emaar Akvaryum  isteyenler için köpek balıklarıyla yüzme imkanı da sunuyor. 

KidZania 

Üsküdar Akasya AVM’de yer alan interaktif bir oyun alanıdır. 0-14 yaş aralığının katılabildiği 67 farklı etkinlik bulunuyor. Çocukları bu etkinliklerde motor, sosyal ve fiziksel becerilerini geliştiriyorlar.

 Çocuklar KidZania’da 120’den fazla mesleği deneyimleyebiliyorlar ve istedikleri gibi özgür seçim yaparak kendi ‘Çocuk Dünya’larını kuruyorlar. 

Seçtikleri meslekler hakkında bilgi edinip o bilgileri gerçek dünyadaymış gibi uyguluyorlar. Pilot, doktor, ajan,arkeolog, şef, ressam, oyuncu, itfaiye gibi pek çok mesleği uygulamalı olarak tanıyorlar. 

Her mesleğe özel çocuklara uygun tasarlanmış KidZania’da çocuklar 5 saate yakın vakit geçiriyorlar. 

Üsküdar’da çocuklarınızla yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için derledik. Çocuklara kültürel, sanatsal ve sportif birçok aktivite olanağı sağlayan Gökkuşağı Koleji’ne dair ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…