BİLGİ TALEP FORMU

Theory Of Knowledge (TOK) Dersine Bir Bakış

İçerik Rehberi

Theory of Knowledge (TOK) dersi IB’nin merkezinde olan bir derstir. Ana amacı öğrencileri bilgi hakkında (neyi biliyoruz, nasıl biliyoruz ve bildiğimizi nereden biliyoruz) düşündürmek. Derslerde öğrenciler dünyada olan eski ya da yeni olayları ele alarak farklı açılardan tartışmayı ve kendini argümanlar oluşturarak savunmayı öğreniyor. Merkezinde bilgi terimi olan bu dersin dışarıdan komplike ve soyut görünmesine yol açıyor, fakat güncel konuları tartışmak, her öğrencinin kendi fi kirlerini ifade etmesi dersi eğlenceli hale getiriyor.

  • Dersin çalışmaları nelerdir?

IB’nin ikinci senenin sonunda öğrenciler bir sunum ve 1600 kelimelik bir tez teslim ediyor. Peki, TOK derslerinde öğrencilerimiz hangi noktalarda zorlanıyorlar ve dersten kazandıkları nelerdir?

  • Dersin Kazanımları:

Bireylerin ve toplulukların bilgiyi nasıl aldıklarını ve bunun eleştirel olarak nasıl incelendiğine dair bir farkındalık geliştirmek. Eleştirel bir şekilde kendi inanç ve fi kirlerini yansıtmak. Her hangi bir konuda örnek vererek kendi argümanlarını ifade edebilmek ve fikirlerini savunabilmek Kendi fikirlerin dışında farklı fikirleri açık görüşlülükle dinleyebilmek, saygı göstermek. Aynı olaya farklı açılardan yaklaşabilmek.

  • Dersin Zorlukları:

IB 11. Sınıfa kadar işledikleri derslerden farklı bir ders olduğu için öğrenciler en başta dersi anlamakta zorlanıyorlar. Felsefe dersi olarak düşünülüyor en başta, bu da öğrencilere derse önyargıyla yaklaşmasına neden oluyor. Öğrenciler, yapılan tartışmalardaki kesin bir doğru ya da yanlış sonuç olmadığı için, dersin şimdiye kadar alışık oldukları sistemden farklı bir sistem olması ölçme ve değerlendirme kriterlerini anlamakta zorlanıyor.

 

Marsela Kamina

 

IB Diploma Programı hakkında detaylı bilgi almak için-> https://gokkusagi.k12.tr/ib-diploma-programi/

Cambridge Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için-> https://gokkusagi.k12.tr/cambridge-egitimi

Facebook Sayfamız için-> https://www.facebook.com/gokkusagikoleji

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma sürecinde motivasyonun yüksek seviyelerde olması, başarıya giden yolda önemli bir etkendir. Ancak birçok öğrenci, ders çalışmaya başlamakta veya…

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam temposu, birçok insanın dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Özellikle…

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Temelleri Robotik kodlama, modern dünyada önemli bir teknolojik alandır ve gelecek için önemli bir kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu…