Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

İçerik Rehberi

Teknoloji bağımlılığı günümüzün en yaygın problemlerinden biridir. Her ne kadar teknolojinin faydalı ve hayatımızı kolaylaştıran yanları bulunsa da zararlı yönleri es geçilemez. En çok genç neslin muzdarip olduğu teknoloji bağımlılığı her geçen gün artıyor. Bu yazımızda teknoloji bağımlılığı nedir ve nasıl önlem alınır sorularına yanıtlar verdik.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı elektronik cihazların gereğinden fazla kullanılması, günün çok büyük bir kısmının bu cihazlarla geçirilmesi; yokluklarında gerginlik, sinirlilik,mutsuzluk hali ve diğer aktivitelere odaklanamama belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. 

Bağımlı birey kendini yavaş yavaş çevresinden soyutlar. Sosyal ortamlarda telefonla ilgilenmek ortamdaki etkinliklerden daha cazip gelir. İleriki seviyelerde ise birey evden çıkmak istemez. Bilgisayar, tablet ya da telefonla sosyal medyada dolaşmayı, videolar izlemeyi, oyun oynamayı hayatlarının merkezine yerleştirmiş olurlar. Bağımlı birey teknolojiye o kadar odaklıdır ki aile fertlerini de görmezden gelmeye başlar. Uyku gibi kişisel ihtiyaçlarını bile ikinci plana atar. Sorumluluklarını göz ardı edebilir. Okul ya da iş hayatlarındaki düzen sarsılmaya başlar. 

Bağımlılığın bu sebepleri sonucu kişi depresif bir ruh haline bürünebilir. Bu depresyon hali, bağımlılığı daha fazla artırıp kişinin problemlerini kısır döngüye sürükleyebilir. Çocuklarda teknoloji bağımlılığı agresiflik, sabırsızlık, yemek yememe, seslenildiğinde tepki vermeme, ders notlarında düşüş,  duruş bozukluğu, görme ve işitme problemleri şeklinde sonuçlanabilir.

Nasıl Önlem Alınır?

Kişi bazen dinlenmek, kafa dağıtmak, eğlenmek için teknolojik aletlerle vakit geçirebilir.  Makul düzeyde olması herhangi bir sorun teşkil etmez. İş, okul gibi kullanmak zorunda olunmadığı saatler dışında günde teknolojinin kaç saat kullanıldığı bağımlılıkla ilgili ipuçları verir.

İlkokul çağındaki çocuklar ebeveynlerinin kontrolü altında maksimum 1 saat kaliteli içerik tüketebilir.

Ortaokul öğrencileri ergenliğe giriş çağında oldukları için bir arkadaş grubuna dahil olma, çevre edinme, ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden bazen dışlanmamak adına istemedikleri şeyleri yapabilirler. Çevrimiçi oyunlarda ya da platformlarda yeni arkadaşlıklar kurabilirler. Bu çağdaki öğrencilerin teknoloji bağımlılığından ve zararlı içeriklerden korunması adına teknolojiyle günde maksimum 1,5 saat vakit geçirmesi yeterli olacaktır. Ergenliğe giriş çağındaki bu çocuklar getirilen kısıtlamadan  rahatsızlık duyup asi bir tavır sergilese de katı cezalar vermek daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden tatlı dille bir uyarıyla çocuğun daha ılımlı yaklaşması sağlanabilir.

Lise çağındaki çocuklar, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki ergenlik dönemindelerdir. Bu yüzden duygusal olarak iniş çıkışlar yaşayıp ailelerinden uzaklaşabilirler. Kendilerini güvende hissettikleri sosyal platformlarda ne kadar vakit harcadıklarını fark etmeksizin dolaşabilirler. Bu dönemdeki çocuklara hassas yaklaşılmalı ve ders dışında kullanılan teknoloji saatleri ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara göre 2 saati geçmeyecek şekilde biraz daha esnetilebilir.  Bu sayede teknoloji bağımlılığı oluşmadan önlenebilir. 

Aynı zamanda çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmek çocukların teknolojiye bağımlılıklarını azaltır. Teknoloji bağımlılığının altında bazen psikolojik sebepler de yatmakta olabilir. Bu yüzden ikiden fazla belirti gözlemlendiği takdirde bir pedagog ya da psikoloğa danışmakta fayda var.

Gökkuşağı Koleji’nde Teknolojiyle İlişki 

Gökkuşağı Koleji öğrencileri IT(Information Technology) eğitimiyle teknolojiyi verimli ve doğru kullanmayı öğrenir. Doğru içeriği tüketir. IT eğitimiyle öğrencilerin bilişim becerilerini geliştirme ve geleceğin bilişim teknolojileri uzmanlarını yetiştirme hedeflenir.

Yenilikçi CAP programıyla birçok aktiviteye katılım sağlayarak yaratıcılıklarını geliştirirler. Gökkuşağı Koleji, öğrencilerine enerjilerini atabilecekleri ve çevre edinebilecekleri alanlar sunarak sadece akademik olarak değil sosyal anlamda da destek sunar. Öğrencileri müzik, sanat, resim, okçuluk, yüzme, jimnastik, masa tenisi, basketbol, futbol, voleybol gibi alanlara yönlendirerek yeteneklerini keşfetme ve geliştirme imkanları sunulur.

Bu sayede öğrencilerde teknoloji bağımlılığının önüne geçilirken bir yandan da teknolojik becerilerin gelişmesi sağlanıyor. 

Gökkuşağı Koleji hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…