Sınav Dünyasına Giriş LGS 2022

LGS
Sınav-Dünyasına-Giriş-LGS-2022

Tüm öğrencilerin eğitim hayatını devam ettirmek için girdiği seviye belirleme sınavları her ne kadar göze korkutucu gelse de düzenli bir çalışmanın ve düzgün bir eğitimin sonuçlarının ve karşılığının alındığı bir sistemdir. Bu sistemin ilk basamağı da sınav dünyasına giriş olan Lise Geçiş Sınavı’dır.

Tıpkı Gökkuşağı Koleji’nde de olduğu gibi, öğrenciler ortaokul eğitimleriyle beraber LGS için de çalışmaya başlarlar. LGS 2022, 5 Haziran tarihinde iki oturumda gerçekleşecek. LGS başvuruları başladığı andan beri herkesin aklının bir köşesinde olan sınav dönemi artık sınava kalan sürenin azlığı nedeniyle sınav stresinin de başlamasına sebep oluyor. Sınava az kalsa da sınav süresinin 20 dakika uzaması, bu stresi azaltacağını düşündüğümüz etmenlerden biri. Bunun yanında, sınav stresini azaltmak için neler yapmalıyız ve yapabiliriz diye düşünelim.

Sınavlara hazırlık sürecini sadece test çözmek ya da ders çalışmak olarak düşünmemek lazım. Her öğrencinin ders çalışma yöntemi ve şekli birbirinden farklıdır. Ayrıca, LGS çalışmalarının yanında yaptığımız faaliyetler, kültürel aktiviteler de sınav stresini azaltır ve öğrencilerin sınava daha rahat hazırlık yapmalarını sağlar. Sınavdan önce yapılan şeyler aslında sınav günü hem çalışılanları ve dersleri hatırlamaya, onları doğru şekilde açığa çıkarmaya hem de stres ve heyecanı yenmeye yardımcı olur.

Peki, neler yapabiliriz?

1- Planlı Hareket Etmek

LGS’de yaşayacağınız heyecanla bazen normalde bir kerede anlayabileceğiniz bir cümleyi iki üç kez okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu herkesin başına gelebilecek normal bir durumdur. Bu nedenle sınavda cevapları işaretleme hızını, soruları okuma hızınızı ölçmenizi öneririz. Bunları planlamak aslında sınavda da soruları çözme şeklinizi ve metodunuzu planlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, gününüzü ve haftanızı da planlayın. Sadece ders odaklı olmayan kültürel ve fiziksel aktiviteleri de barındıran planlar sayesinde hedeflere ulaşmak için çabalamanın ve hedefe ulaştığınızda hissettiğiniz mutluluğun ne olduğunu çok daha iyi anlarsınız. Tıpkı LGS sonuçlarını gördüğünüzde hissedeceğiniz mutluluk gibi…

2- Odaklanmak

Sınava girdiğinizde sorulara odaklanabilmek için önce gün içerisinde yaptığınız tüm faaliyetlere odaklanmayı başarabilmeniz lazım. Bunun için deneme sınavları aslında belirli bir süre boyunca önümüzdeki sınava odaklanmamız için yaptığımız bir alıştırma eylemidir. Satranç oynamak, tiyatro seyretmek ve günde yarım saat sevdiğiniz bir kitabı okumak da sizi hem sınav stresinden uzaklaştırır hem de bu odaklanma eylemini pekiştirmenize yardımcı olur.

Gökkuşağı Koleji’nde yapılan düzenli ve aktif çalışmalar sayesinde, LGS 2022 hazırlık süreci başarıyla yönetilmektedir. Sarmal sistem sayesinde; 3. ve 4. sınıftan itibaren başlayan okuduğunu anlama ve sayısal-sözel mantık geliştirme çalışmaları, 5. ve 6. sınıfta devam eder. Artık sınava yaklaştığımızı hissettiğimiz dönem olan 7. ve 8. sınıfta ise deneme sınavları ve etüt programlarına psikolojik hazırlıklar da dahil olur. Akran mentörlüğü, psikolog seminerleri ve sunumlarıyla LGS sınav sürecinin ve sisteminin nasıl olduğunu öğrenmeye başlarız. Ek kaynak çalışmaları, LGS 2022 için deneme sınavları ve test takip programıyla sınavlarda neler yapılacağını adım adım deneyerek ve yaşayarak görür, sınavlarda çıkacak konulara da düzenli olarak hazırlık yapmış oluruz. Soru çözüm saatleri ve hedef odaklı etüt programlarıyla zorlandığımız konularla başa çıkmamıza yardımcı olan öğretmenlerimizden destek alırız.

Tüm bunların yanı sıra, stresimizi azaltmak ve heyecanımızı yenmek için yapacağımız en önemli şeylerden birini de Gökkuşağı Koleji sayesinde yapabiliriz; kafamızı boşaltmak, iyi bir şekilde odaklanmak ve stresten uzak kalmak için sınav harici şeylere de zaman ayırıp zihnimizi yoğun sınav temposundan çıkarmamız gerekir. Okulda var olan programlara; kültürel aktiviteler, geziler, sanat ve spor faaliyetlerine katılmak zihnimizi yoran sınav aşamasında hem bizi dinlendirecek hem de aslında LGS 2022 hazırlık sürecini kuvvetlendirmiş olacak.

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu - Blog

kendine yolculuk testi blog sidebar

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu - Blog

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej international school