Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Pedagoji Derneği Uzmanlarından Çocuklar İçin Kitap Önerileri

İçerik Rehberi

Pedagoji Derneğinin öğretmenler, edebiyatçılar ve bünyesindeki pedagoji uzmanlarıyla ortak çalışarak hazırladığı çocuklar için kitap önerileri, detaylı bir incelemenin ardından ortaya çıkan bir liste. 

Çocuklar için kitap seçerken birçok unsuru dikkate almak gerekiyor. Yaşlarına uygun, psikolojilerini olumlu etkileyecek ve onları geliştirecek kitaplar bulmak veliler için zorlayıcı olabiliyor. Bu yazımızda Pedagoji Derneği uzmanlarının çalışmasıyla oluşturulmuş listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

1- Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin

Frank Tashlin’nin kaleme aldığı Ayı Olmayan Ayı, bir sabah kış uykusundan uyandığında kendini bir fabrikanın ortasında bulan ve ayı olmadığına inandırılmaya çalışılan bir ayının hikâyesini anlatıyor. 

Eğlenceli çizimlerle desteklenen bu sıra dışı öykü çocuklar için çok keyifli bir okuma deneyimi vadediyor. Aynı zamanda kendi olmak üzerine düşündürücü sorular soran kitap çocuklar ve hatta yetişkinler için yeni ufuklar açıyor. 

8 yaş ve üzeri için uygundur.

2- Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco

Çocuklar için kitap önerileri arasında yer alan Değirmenler Vadisi, kusursuz makinelerin egemenliğinde yaşayan ve hayal kurmayı unutan insanların öyküsünü anlatıyor. İstedikleri her şey makineler tarafından kusursuz olarak gerçekleştirilen insanlar zamanla hayal kurma yeteneğini kaybediyor. 

Fantastik tarzda, akıcı bir üslupla kaleme alınmış bu kitap, çocukları hayal gücü ve hayalleri gerçekleştirmek için mücadele etmek üzerine düşündürüyor.

6 yaş ve üzeri için uygundur.

3- Elma Bahçeleri – Emily Taft Douglas

Emily Taft Douglas tarafından kaleme alınan Elma Bahçeleri, gerçek bir hikâyeyi konu alıyor. Kitap boyunca bir avuç elma tohumuyla Amerika’da oradan oraya gezerek milyonlarca insanın hayatına iyilikle dokunan Johnnie Appleseed’in yolculuğunu izliyoruz. 

Umudu, iyiliği, birlikte hareket etmeyi yalın ve akıcı bir üslupla anlatan kitap çocukların kitap okumayı sevmelerine katkıda bulunabilir. 

9 yaş ve üzeri için uygundur.

4- Harold ve Mor Tebeşir – Crockett Johnson 

Pedagoji Derneğinin çocuklar için kitap önerileri arasında yer verdiği Harold ve Mor Tebeşir, çocukları hayal dünyalarını genişletecek büyülü ve oldukça sürükleyici bir maceraya çıkarıyor. 

Sihirli tebeşiriyle çizdiği her şey gerçek olan Harold’ın ormanları, denizleri aşan, ejderhalarla karşılaşan heyecan dolu öyküsü çocukların merak duygusuna hitap eden, eğlenceli kitaplar arasında. 

4 yaş ve üzeri için uygundur.

5- Kumkurdu – Asa Lind

Kumkurdu üç ciltten oluşan, her yaştan okuyucuya uygun bir kitap. Deniz kıyısında bir evde yaşayan Zackarina’nın bir gün tek başına sahile indiğinde karşılaştığı Kumkurdu’yla kurduğu dostluğu anlatan bu büyüleyici kitap hayata dair dersleri eğlenceli bir üslupla aktarıyor.

Zackarina, bilge arkadaşı Kumkurdu’yla sohbetlerinde hayata, ilişkilere, evrene, yıldızlara, karanlığa, ölüme dair birçok soruyu gündeme getiriyor. Kumkurdu, çocukların gelişimini desteklerken yetişkinlerin de ufkunu açıyor. 

7 yaş ve üzeri için uygundur.

6- Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupery

Dünyanın en popüler çocuk kitaplarından biri olan Küçük Prens, çocuklar için kitap önerileri listelerinde yerini korumaya devam ediyor. Her yaştan milyonlarca insanı etkileyen bu kitap, açık, anlaşılır üslubuyla derin sorular soruyor. 

Uçağı bozulan yazar Sahra Çölü’nde Küçük Prens’le karşılaşır ve ondan gezegenden gezegene yol alarak yaşadığı macerayı dinler. Küçük Prens, kendi gezegenindeki gülüne daha iyi bakmak için çıktığı bu macerada farklı farklı insanlarla karşılaşır.

7 yaş ve üzeri için uygundur.

7- Ördek, Ölüm ve Lale – Wolf Erlbruch

Wolf Erlbruch, Ördek, Ölüm ve Lale’de ölüm gibi zor bir konuyu esprili ve nahif bir dille çocuklara anlatmanın bir yolunu bulmuş. Öyküde küçük Ördek onu almaya gelen Ölüm’le tanışıyor ve arkadaş oluyor.

Ölüm’ün kim olduğunu, onu nereye götüreceğini anlamaya çalışan Ördek öykü boyunca onunla yaşam ve ölüm üzerine sohbet ediyor. 

9 yaş ve üzeri için uygundur.

8- Martı – Richard Bach

Çocuklar için kitap önerileri arasında yerini alan bir başka kitap olan Martı, Jonathan Livinston isimli martının sınırlarını aşmasının hikâyesini akıcı bir üslupla anlatıyor. Daha hızlı ve daha yükseğe uçabileceğine inanan Jonathan, sürüsünün tüm itirazlarına rağmen denemekten vazgeçmiyor.

Aynı zamanda bir pilot olan Richard Bach, martının uçuşunu çok etkileyici bir biçimde anlatıyor. Çocuk kitapları listelerinde uzun yıllardır yerini koruyan Martı, çocuklara farklı olmayı göz almayı, hayallerinin peşinden koşmayı öğütlüyor.

12 yaş ve üzeri için uygundur.

9- Nokta – Peter H. Reynolds 

Peter H. Reynolds’ın kaleme aldığı Nokta, bir noktanın bizi nerelere götürebileceğini, akıcı bir üslupla anlatıyor. Her çocuğun keşfedilmeyi ve geliştirilmeyi bekleyen yetenekleri olduğunu ve yalnızca biraz destekle bunları açığa çıkarmanın mümkün olduğunu görüyoruz.

Resim yapamadığını düşünen, öz güveni ve hevesi kırılmış Vashti’nin, öğretmeninin verdiği cesaretle nasıl harikalar yarattığını okumak, okuyucular için de ilham verici. 

6 yaş ve üzeri için uygundur.

10- Sırtımdaki Ağır Yük – Gulnar Hajo

Tarık, en iyi oyuncaklara, en hızlı bisiklete ve tüm yeteneklerin en iyilerine sahipti ve onlar yalnızca ona aitti. Fakat sırtında gittikçe taşımakta daha da zorlandığı bir yük birikiyordu. Bir gün arkadaşlarıyla şarkı söylediğinde biraz hafiflediğini hissetti ve paylaştıkça yükün daha da hafiflediğini fark etti.

Paylaşmayı öğrenmenin insana neler katabileceğini anlatan Sırtımdaki Ağır Yük, yazarının çizimleri ve akıcı üslubuyla çocuklar için keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

6 yaş ve üzeri için uygundur.

Pedagoji Derneği uzmanlarının hazırladığı çocuklar için kitap önerilerini sizler için sıraladık. Çocukların hem entelektüel hem duygusal gelişimlerini olumlu etkileyen bu kitaplarla okuma sevgisi kazanmaları da kolaylaşıyor. 

Gökkuşağı Koleji hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…