BİLGİ TALEP FORMU

Özel Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir 2022

İçerik Rehberi

Özel okul; günümüzle artış gösteren eğitim kurumlardan biri olmuştur. Veliler okulları araştırırken yüzlerce seçenek arasında kalıyor. Çoğu veli, uluslararası standartlarda, nitelikli eğitim sağlayan, yüksek donanımlı kampüsleri olan aynı zamanda da sosyal, kültürel, sportif alanlarda aktif bir okul arıyor. 

Peki, bir özel okulda olması gerekenler nelerdir ve okul seçerken nelere dikkat edilmelidir?

1. Akademik Başarı

Okulların, öğrencilerini liseye veya üniversiteye hazırlıyor olması önemli faktörler arasında.

Okuldan mezun olan öğrencilerin hangi bölümlere yerleştiğini, sıralamada kaçıncı olduklarını araştırmak işinize yarayabilir. 

Bu sayede okulun akademik başarısı hakkında ipuçları elde etmiş olursunuz. Ayrıca okulun matematik, bilişim gibi alanlarda düzenlenen ulusal ve uluslararası olimpiyatlardaki başarılarını incelemek faydalı olacaktır. 

2. Çift Yabancı Dil Eğitimi 

Akademik anlamda öğrencileri en çok geliştirecek şeylerden biri de farklı diller öğrenmek. İngilizcenin yanı sıra ikinci bir dil de biliyor olmak hem akademik birikim hem de evrensel bakış açısı kazanma anlamında fayda sağlar. 

Bu yüzden yabancı öğretmenlerin olduğu, birden fazla dil eğitimi verilen, öğrencilerin dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin geliştirildiği bir özel okul diğer okullardan ayrılmaktadır.

3. Uluslararası Programlar

Türkiye’deki en iyi özel okullar IB, Cambridge gibi uluslararası programları kullanıyor. Küresel çapta tanınırlığı olan bu programlar öğrencilerinin evrensel bireyler olmasını sağlıyor. 

Dünyanın en başarılı üniversitelerinde geçerliliği olan bu programlar yurt dışında okumayı kolaylaştırıyor. Yenilikçi eğitim yöntemleri içeren öğrenci merkezli bu uluslararası programlar, 21. yüzyıl becerilerini geliştirmede en başarılı programlar arasında sayılıyor.

4. Aktiviteler

Akademik başarının yanında öğrencileri kültürel ve sosyal açıdan da geliştiren bir özel okul tercih etmek çok önemli. En iyi özel okullar öğrencilerin fiziksel ve mental gelişimine de katkı sunmalıdır. Bu yüzden öğrencilerin sosyalleşmesini sağlayan meraklarını gideren, sanatı ve sporu destekleyen okullar her zaman bir adım öndedir. 

5. Öğretmen – Öğrenci İlişkisi

Aileden sonra en çok vakit geçirilen kişiler öğretmenlerdir. Bu yüzden okullarda; her öğrencisiyle tek tek ilgilenen, nazik, anlayışlı, doğru şekilde yönlendiren, soruları geri çevirmeyen öğretmenler olması çok önemlidir. 

Öğretmenini seven bir öğrenci dersleri bir zorunluluk olarak görmez ve daha başarılı olur. 

6. Teknolojiyi Yeterli Şekilde Kullanabiliyor Olması

Teknoloji çağında yetişen çocuklar için teknolojiyi verimli ve aktif kullanmak önemli bir beceri. Akıllı tahta, projeksiyon, tablet gibi teknolojik aletler, yüksek donanımlı laboratuvarlar, dijital platformlar gibi eğitim teknolojileriyle hem öğrenim süreci kolaylaşmış hem de bilgilerin kalıcılığı artmış olur.

7. Okul Atmosferi

Yapılan araştırmalara göre atmosferin çalışmaya ve odaklanmaya etki ettiği görülmüştür.

Aynı zamanda öğrencilerin aidiyet duygusunun oluşmasına da katkısı vardır. Sıcak, samimi ve öğrencilerin katkılarına açık bir özel okul ortamı öğrencilerin güvende hissetmesini sağlayacaktır. 

En sevdikleri oyunları oynamaları için yeterli bahçesi, sanat için müzik ve resim atölyesi, spor aktiviteleri için spor salonunun, bilimsel faaliyetler için laboratuvarların olması da en önemli noktalardan biridir.

8. Eğitmen Kadrosu

Eğitmen kadrosunun mezun olduğu okulları, daha önce çalıştıkları kurumları araştırarak okulun ne kadar donanımlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Özel okulları özel yapan şey birebir ilgi ve eğitimin kalitesidir. Bu yüzden kadronun alanında uzman ve deneyimli olması bir özel okul için en önemli unsurlardan biridir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma sürecinde motivasyonun yüksek seviyelerde olması, başarıya giden yolda önemli bir etkendir. Ancak birçok öğrenci, ders çalışmaya başlamakta veya…

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam temposu, birçok insanın dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Özellikle…

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Temelleri Robotik kodlama, modern dünyada önemli bir teknolojik alandır ve gelecek için önemli bir kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu…