Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Ortaokul Çağındaki Çocukların Mutlaka Okuması Gereken 3 Kitap

İçerik Rehberi

Her dönemde olduğu gibi ortaokul öğrencileri için de kitap okumak çok önemlidir. Ortaokul kitapları ortaokul çağındaki çocukların hayal gücünü geliştiriyor ve karakter gelişimlerine yardımcı oluyor. Özellikle ortaokulda kitap okuma alışkanlığı kazanmış öğrenciler derslerinde daha başarılı oluyor ve ifade yetenekleri gelişmiş bireyler oluyorlar. Sıraladığımız kitapları öğretmenler de sınıflarda gönül rahatlığıyla okutuyor ve çocukların gelişiminde katkı sunuyor. 

Momo

Michael Ende’nin kaleme aldığı Momo her ne kadar ortaokul düzeyinde bir kitap olsa da yetişkinlerin de okuyabileceği ve ders alabileceği bir kitap. Momo antik bir tiyatronun harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Çevresinde kimse yoktur. Bulduğu eşyalar dışında hiçbir eşyası da yoktur. Momo’yu diğerlerinden ayıran bir özellik vardır. 

Momo çok iyi bir dinleyicidir ve kim olursa olsun herkesin söylediklerine önem verir. İnsanların zamanını sinsice çalan ve kılıktan kılığa girebilen Bulut Adamlar ortaya çıkar. Zamanda yolculuk yapabilen Zaman Dede çalınan zamanları geri almak için zekâsına güvendiği ve çok sevdiği Momo’yu da bu maceraya beraberinde götürür. 

2004 yılında yayımlanan ortaokul kitapları arasındaki Momo kitap okullarda sıkça okutuluyor ve öğrencilere sağlıklı iletişim hakkında oldukça güzel öğütler veriyor. 

Son Ada’nın Çocukları 

Zülfü Livaneli’nin yazdığı bu çocuk kitabı içerisinde pek çok öğüt bulunduruyor. Sade anlatım ve akıcı olay örgüsüyle çocukların hemen bitirmek isteyeceği bir kitap. Son Ada’nın Çocukları kitabında insanlardan çok uzakta bir adada yaşayan 40 ailenin başına gelenleri anlatıyor. Adada yaşayan 40 aile çok mutludur. Herkes birbiriyle uyum ve barış içerisinde yaşar. Aynı zamanda da doğayla da iç içelerdir ve doğaya zarar verecek hiçbir şey yapmazlar.

Şiddet ve kötülükten uzak adanın sakinlerinin hayatları emekli bir başkanın adaya ziyaretiyle değişir. Başkan adaya medeniyet getireceğinden bahseder ve bu fikir ilk başta herkesi etkiler Daha sonra zorba başkan yavaş yavaş adayı değiştirmeye başlar. Kimsenin de başkana itiraz edecek gücü yoktur. Bu değişimlerle birlikte adanın ekolojik sistemi de çökmeye başlar. Daha sonra halk başlarına gelen beladan kurtulmak için başkanın liderliğinde adayı yakarlar ve sonrasında tüm gerçekliği görürler. 

Zülfü Livaneli ortaokul kitapları arasındaki bu kitabında çocuklara hayal güçlerini daima canlı tutmaları ve dostluktan asla şaşmalarını gerektiğini örgütleyerek heğimizi doğaya karşı duyarlı olmaya çağırıyor. 

Yalnız Efe 

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Ömer Seyfettin’in Yalnız Efe kitabı mutlaka okunması gereken öykülerden bir tanesidir. Yörük Hoca’nın hayatını anlatan Yalnız Efe Türk hikayeleri arasında kült olma özelliği taşıyor. 

Köyde herkes tarafından sevilen Yörük Hoca yolda giderken köy halkına zorbalık eden Eseoğlu’yla karşılaşır. Eseoğlu Yörük Hoca’dan borç para ister ve Yörük Hoca zar zor kazandığı parasını borç olarak verir. Aradan uzun zaman geçse de Eseoğlu Yörük Hoca’nın parasını vermez. Hakkını aramak isteyen Yörük Hoca, Eseoğlu’nun yanına gider fakat kumpasa gelerek orada can verir. 

Bunu duyan Yörük Hoca’nın kızı Kezban babasının hakkını aramak ister. Yetkililere başvursa ve elinden geleni yapsa da bir sonuç alamaz. Bunun üzerine  Kezban zulümlerden kaçarak dağlarda yaşamaya başlar. Onun adı artık Yalnız Efe’dir. Ortaokul kitaplarından biri olan Yalnız Efe ismini buradan alır. Yalnız Efe başına gelenlerden sonra haksızlıklara boyun eğmeyen ve mazlumların hakkını koruyan biri olur. 

Ömer Seyfettin bu kitabında sadece çocuklara değil yetişkinlere de alın terinin önemini ve haksızlıklara karşı mücadele edilmesi gerektiğini anlatıyor. 

Çocuklar kitaplarla büyür, kitaplarla öğrenir. Bu yüzden de küçük yaşlardan itibaren öğrencilere öğretmenler ve veliler tarafından kitap sevgisi aşılanmalı. Kitap sevgisiyle büyüyen çocuklar çevreye karşı duyarlı, hayalperest, araştırmacı, iletişim becerileri güçlü bireyler olur. Kitap okuma alışkanlığı özellikle ortaokul öğrencileri için önem kazanıyor. Öğrenciler listedeki ortaokul kitaplarını mutlaka okumalı.

Gökkuşağı Koleji hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…