Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Ortaokul Çağındaki Çocuklar İçin 5 Kitap Önerisi

İçerik Rehberi

Ergenliğin başlangıcı, sınav dönemi gibi birçok değişimin ve stresli durumun yaşandığı ortaokul çağındaki çocukların ebeveynleri için iletişiminizi iyileştirmekten sınav dönemini başarıyla atlatmaya, potansiyeli ortaya çıkarmaktan olumsuz davranışları düzeltmeye birçok konuda faydalanabileceğiniz kitap önerileri hazırladık. 

1. Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili- Gary Chapman, Ross Campbell

“Çocuğunuzun baskın sevgi dilini konuşmanız onun daha sonra asileşmeyeceği anlamına gelmiyor. Bunun anlamı çocuğunuzun, kendisini sevdiğinizi bilmesidir ve bu ona hem güven hem de umut verir; çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olur. Sevgi esastır.”

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili, her ebeveynin başucu kitabı olabilir. Kitap, çocukların sevgiyi hissetme ve gösterme biçimlerini beş ayrı dil olarak kategorize ediyor ve bu dillere uygun yol haritaları sunuyor. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz tüm özellikler için sevgiyi pusula edinen bu kitap, çocuğunuzla olduğu kadar sevdiğiniz herkesle olan ilişkinize yeni bir soluk getirecek.

2. Başarıya Götüren Aile- Doğan Cüceloğlu

“Bu kitapta ‘Çocuğunuzun yaşamını nasıl daha iyi programlayabilirsiniz’i anlatmıyorum. Ama ‘Çocuğunuzun kendi yaşamının mimarı olmasında ona yardımcı olmak’ istiyorsanız, bu kitap size yardımcı olabilir.”

Ülkemizin önemli bilim insanlarından Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı Başarıya Götüren Aile kitabı özellikle çocuğu sınav döneminde olan ebeveynlere bu süreci sağlıklı ve başarılı bir şekilde atlatmanın bilimsel yöntemlerini anlatıyor. 

Cüceloğlu’nun kendine has samimi üslubuyla sohbet havasında kaleme aldığı bu kitap, çocuklarına destek olmak isteyen ebeveynlere büyük farkındalıklar kazandırıyor. 

3. Her Çocuk Üstün Yeteneklidir- Bahar Eriş

“Eğitimde fırsat eşitliği herkese aynı eğitimi vermek değil, herkese potansiyelini gerçekleştirme şansını tanımak demektir.”

Dr. Bahar Eriş’in Her Çocuk Üstün Yeteneklidir kitabı özel gereksinimli çocukların eğitimine dair geniş bilgiler vermekle birlikte tüm ebeveynlerin yararlanabileceği ufuk açıcı bilgiler içeriyor. 

Farklı zekâ türlerine, farklı yeteneklere vurgu yapan kitap, her çocuğun içinde keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel olduğuna inanıyor ve bu potansiyeli açığa çıkaracak yöntemler öneriyor. Esprili bir üslupla yazılmış bu akıcı kitap “ev yapımı dâhi” yetiştirmek isteyenler için bir rehber niteliğinde.

4. Dünyanın En Mutlu ÇocuklarıRina Mae Acosta, Michele Hutchison

“Çocuklarda mutluluk, altın madalya almazlarsa başarısız olacaklarını onlara hissettirmeden onlara hobileri için gerekli zaman ve özgürlüğü vermektir.”

UNICEF’in çocukların esenliği üzerine araştırmasında Hollandalı çocukların genel mutlulukta birinci sırada yer almalarına istinaden Hollanda’da yaşayan iki göçmen anne bu mutluluğun sırrını tüm ebeveynlere vermek için Dünyanın En Mutlu Çocukları kitabını kaleme alıyor. 

Stressiz eğitim, disiplin, bağımsızlık, cinsellik, ergenlik dönemi gibi çocuklara dair hemen her konuya değinen kitap, mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler için birçok ipucu taşıyor. 

5. Oyun Oynama Sanatı- Aletha J. Solter

“Oyun, çocuğunuzun duygusal enerjisini şarj etmenin en iyi yollarından biridir.”

Oyun Oynama Sanatı, çocuk ve ebeveynler arasında güvenli bağlanmayı merkeze alarak bunu sağlamak için oynanabilecek oyunlar öneriyor. Çocuğunuzla hem eğlenceli hem de eğitici vakitler geçirmenize yol açacak bu kitap, iletişiminizi iyileştirmenin yanında istenmeyen davranışları oyunlarla değiştirmeye yönelik çözümler de öneriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…