Okul İçinde Oyun, Oyun İçinde Okul

Okul Icinde Oyun Oyun Icinde Okul

Oyun çocuğun kendini ifade edebildiği en dolaysız, en kolay, en anlamlı yoldur. Oyun ortamında çocuk özgürdür ve hiç bir kısıtlama tanımaz. Çocuk, bu doğal yaratıcılık becerisini sonuna kadar kullanıp geliştirebilir.

Çocuğun oyun sırasında gerçek yaşama benzer ya da hayali oyun sahneleri yaratması, farklı bir çok olay ve sorunu ortaya koymasını ve oyun icinde kararlar vermesini sağlar. Bu durum, çocuğun sorulara yanıt bulması için bilişsel yeteneklerini kullanmasını yeni durum ve sorulara için bilişsel gelişim düzeyini arttırmasını sağlar ayrıca oyunların bir çoğu hayal ürünü olduğundan çocukta var olan yaratıcılık becerisinin gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Bu noktada planlı olmasa da bireyin yaratıcılık becerisi gelişme gösterecektir çünkü yaratıcılık eski olandan hareketle yeniye ulaşmak, yeni çözüm yolları bulmak, olaylara yeni ve orijinal bir gözle bakmaktır. Özellikle, oyunların amaçlı ve planlı bir şekilde tasarlanıyor olması çocuklarda var olan yaratıcılık becerilerini daha kolay ve sistemli bir şekilde ortaya çıkaracağı açıktır.

Oyun gerçek bir eğitim aracıdır. Y. S. Toureh, oyunun eğitimdeki rolü ile ilgili olarak; Oyun faaliyetleri ve oyuncaklar bir yandan çocuğun kendini ifade etmesi ve yetişkinin onu anlamaya çalışması icin en iyi yol iken, diğer yandan da çocuğun eğitiminin ellerine bırakıldığı, yetişkinin geliştirmek istediği öğretme yöntemleri ve tekniklerin temelini oluşturur demiştir.

İçinde bulunduğumuz sürece baktığımızda tüm dünyada oyunun kurallarının değiştiğini görmekteyiz bu değişime en hızlı şekilde adapte olması beklenen çocukların özellikle okul öncesi ve ilkokul dönemlerinin ne kadar önemli olduğu birkez daha anlaşılmaktadır. Okulumuzun ögrencilerinin aldığı IB ilk yıllar eğitim programı (PYP)’nın temelini oyun, oyun dili ve oyuncu yaklaşımlar oluşturmaktadır. Öğretmenlerimizin IB eğitim amaçlarına ulaşması için kullandıkları araçlardan en önemlisi oyunla eğitimdir. Online eğitim sürecinde çocuklarımızın duruma ne kadar hızlı adapte olduğunu ve duygu durumlarını çok iyi yönettiğini görüyoruz. Bu da eğitimimizin meyvelerini verdiğini göstermektedir.

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej uluslararası okul international school