IB matematik ve MEB matematik derslerindeki temel amaç matematik bilgisini arttırmak olduğu için nihayetinde temel benzerlikler söz konusudur. Ancak öğretim teknikleri ve değerlendirme biçimleri açısından ciddi farklar ortaya çıkmaktadır.

Uluslararası IB diploması almak isteyen her öğrenci 4 farklı seviyede olan matematik derslerinden birini (Analysis and approaches SL, Analysis and approaches HL, Applications and interpretation SL, Applications and interpretation HL) almak zorundadır. MEB sisteminde ise bazı bölümlerde (dil, sözel gibi) matematik almadan da liseden mezun olmak mümkündür. IB matematik derslerinde MEB müfredatından farklı olarak konular TOK (Bilgi kuramı) göz önünde bulundurarak işlenmektedir ve IB profillerini dersin bitiminde öğrencilere kazandırmak temel hedeflerden biridir.

MEB müfredatında 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarda çok detaylı bir şekilde Geometri konuları işlenmektedir (üçgenler, çokgenler, çember daire katı cisimler ve özellikleri gibi). Ancak IB matematik dersinde ise geometri konuları genel olarak Sinüs, Kosinüs ve Üçgende alan teoremlerine odaklanıp bu konuları günlük hayatla ilişkilendiren sorular üzerinde durmaktadır. IB matematik dersi seviye seviye olup bazı seviyeleri MEB müfredatından düşük seviyede, bazı seviyeleri de MEB müfredatından çok üst düzeyde konulardan oluşmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler kendi hedefleri doğrultusunda en uygun matematik dersini belirleyip kendi yollarını kendileri çizmektedirler. MEB müfredatında sınav soruları dersin kazanımlarına göre oluşup kısa ve yaklaşık 1 dk. da çözülmesi gereken çoktan seçmeli sor-ulardır. Uluslararası Bakalorya sınavlarında sorular yaklaşık 1,5 saat (1 saat 30 dk) civarında olup daha uzun ve günlük hayatla ilişkilendirmiş sorulardır. Öğrenciden beklenenler öğrendiği matematik konularını günlük hayatta nasıl kullandığını görmektir.

Ayhan Hekimoğlu

Cambridge Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için-> https://gokkusagi.k12.tr/cambridge-assessment-international-education/
Rehberlik köşemizi incelemek için-> https://gokkusagi.k12.tr/ebeveyn-rehberi/
Facebook Sayfamız için-> https://www.facebook.com/gokkusagikoleji

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir