BİLGİ TALEP FORMU

İnteraktif Eğitim Nedir?

İçerik Rehberi

İnteraktif eğitim nedir sorusu arama motorlarında gün geçtikçe daha çok aratılıyor. Kuşaklar değiştikçe çocuklardaki eğitim ihtiyaçları da farklılaşıyor. Teknolojinin gelişmesiyle çocuklar istedikleri bilgilere her an ulaşabiliyor ve bilgileri görsel olarak görmek istiyor. Bu yüzden de eğitimciler teknolojiyi de öğrenim sürecine katarak sınıf içinde etkileşimli bir ortam yaratıyor. Yeni nesil çocukların öğrenim hayatında interaktif yöntem geleneksel eğitime göre çok daha başarılı sonuçlar doğuruyor. 

İnteraktif yöntem öğrencilerin de ders esnasında konuyla alakalı şekilde çevresiyle etkileşim kurabildiği bir eğitim sistemidir. Bu eğitim sisteminde öğrenciler konular hakkında arkadaşlarıyla tartışıyor, çeşitli aktivitelere katılıyor ve sosyal olarak gelişiyor. Teknolojinin etkin olarak kullanılması sayesinde de öğrenim süreci kolaylaşıyor. 

İnteraktif eğitim katılımı ve aktif olmayı gerektirir. Bu yüzden çocuklarda odaklanma gelişir. Bilişsel aktivitelerle öğrenciler hem eğleniyor hem öğreniyor hem de öğrenmeye karşı motivasyon kazanıyor.

Bu şekilde de bilgilerin kalıcılığı artıyor. Öğrenci odaklı bu sistemde öğretmen bir rehber rolündedir ve öğrencilerle sürekli iletişim halindedir. Öğretmenler sınıftaki etkileşimi artırmak için aşağıdaki gibi tekniklerden yararlanıyor.

İnteraktif Eğitim Teknikleri

İnteraktif eğitim sisteminde birden fazla teknik kullanılıyor. Bu tekniklerle öğrenim süreci hem kolaylaşıyor hem de sınavlardaki başarı oranı artıyor. 

1.  Beyin Fırtınası  

Öğrenciler beyin fırtınası yaparak konu hakkındaki fikirlerini paylaşırlar. Problem çözme ya da konu anlatımdan önce ve sonra beyin fırtınası hem yaratıcı düşünmeyi geliştiriyor hem de fikirlerini özgürce ifade edebileceklerini öğreniyorlar.

2. Tartışma Yöntemi

Tartışma yöntemiyle öğrenciler konular hakkında tartışırlar ve karşıt veya alternatif fikirler üretirler.

3. Oyunlaştırma

Oyunlaştırma yöntemiyle bir konu eğlenceli hale getirilir. Özellikle de soyut konularda akılda kalıcılık bakımından oyunlaştırma yöntemi çok işe yarıyor. 

4. Problem Çözme

Problem çözme zihin kaslarını güçlendirerek zekayı geliştirir.

5. Benzetim 

Bir konunun öğrencilerin daha iyi anlaması için günlük hayatta alışık olunan şeylere benzetilmesi konuyu pekiştirmek için kullanılır.

6. Gösterip Yaptırma

Öğretmen önce nasıl yapılması gerektiğini gösterir daha sonra öğrenciler de öğretmenlerini taklit ederler. 

İnteraktif Eğitimin Faydaları 

Uzman araştırmalarına göre interaktif eğitim öğrencilerin öğrenme becerilerine %70 ila %94 arasında katkı sağlıyor.

  1. Öğrenciler aktif bir eğitim sürecinde oldukları için odak dağılması yaşamazlar çünkü tüm ders boyunca çevresiyle etkileşim halindedir. 
  2. Öğrencilerin eğlenerek öğrenmeleri hedeflenir. Bu yüzden ders esnasında sıkılmazlar. 
  3. Öğretmenler her türlü fikri duymak ister. Öğrenciler fikirlerini sesli söylemekten çekinmezler ve girişken bireyler olurlar.
  4. Deney, faaliyet ve gözlem yaparak somutlaştırma yapılır. 
  5. Teknolojiyi etkin olarak kullanmayı öğrenirler.
  6. Okulu seven bilgiye meraklı kişiler olarak büyürler. 

Tekdüze ve klasikleşmiş eğitim sisteminin tersine bu sistemde çocuklar, birey olma duygularını geliştirerek sosyal, analitik düşünen, problem çözebilen ve etkili iletişim kurabilen kişiler oluyorlar. 

Gökkuşağı Koleji hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma sürecinde motivasyonun yüksek seviyelerde olması, başarıya giden yolda önemli bir etkendir. Ancak birçok öğrenci, ders çalışmaya başlamakta veya…

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam temposu, birçok insanın dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Özellikle…

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Temelleri Robotik kodlama, modern dünyada önemli bir teknolojik alandır ve gelecek için önemli bir kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu…