İletişiminizi Güçlendirecek 5 Aile Oyunu

Rehberlik ve Psikoloji-Kişisel Gelişim
37D13E8F 4569 4E6C A85C 8D85772F5663

Aile oyunu oynamak keyifli vakit geçirmenizi sağlarken iletişiminizi de kuvvetlendirir. 

Canınız sıkıldığında hemen bu oyunlarla güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Bu oyunlar aynı zamanda çocukların gelişimine de katkı sağlıyor. Sizin için kalabalık oynanan iletişimi güçlendirecek 5 aile oyunu listestesi hazırladık.

  • Scrabble 

Scrabble bir kelime türetme oyunu. 4-5 kişilik bu oyunun oyuncuları 100 harf taşı bulunan torbadan 7’şer taş çeker ve oyun takozlarına kimseye göstermeden dizerler. İlk oyuncu oyun tahtasının merkezinde bulunan yıldızdan başlayarak kendisine çıkan harflerden anlamlı kelimeler üretmeye çalışır. Diğer oyuncular da ilk kelimeden devam eder. Oyun tüm taşlar bitene kadar sürer. Oyun sonu taşlarda yazan puanlar hesaplanır. 

Bu aile oyunu çocukların da rahatlıkla oynayabileceği bir oyun. Çocuklar için hem eğlenceli hem de geliştirici. Uluslararası ödüllü Scrabble kelime dağarcığını genişletir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve odağı artırır. 

  • Jenga 

Jenga el ve kas becerilerini geliştiren tek hamlede kazanmanıza ya da kaybetmenize yarayan bir blok oyunudur. Kutudan 54 adet tahta blok çıkıyor. Bu bloklardan 3’ü enlem, 3’ü boylam olacak şekilde kule yapılıyor. Oyuncular ortadaki bloğu kuleyi yıkmadan çekerek kaybetmemeye çalışır.  

Yüksek dikkat ve koordinasyon gerektiren bu oyun odaklanmayı geliştiriyor. Jenga hem eğlenmenize yarayacak hem de strateji geliştirmenize ve dikkat problemlerini çözmenize yardımcı olur.

  • UNO

UNO, kalabalıkça oynayabileceğiniz en güzel aile oyunlarından biri. Bir kart oyunu olan UNO en az iki en çok on kişiyle oynanıyor. Oyunun amacı elinizdeki kartları biritmek. Oyunda 1’den 2’ye kadar mavi, sarı, kırmızı ve yeşil şeklinde 108 kart bulunuyor. 

Oyunculara 7’şer kart dağıtılır ve ilk oyuncunun attığı karta göre aynı renkte veya aynı sayıda olan kartı ikinci oyuncu atar. Elinde tek bir kartı olan UNO demek zorunda. Kartları ilk bitiren oyunun kazananı oluyor. Strateji geliştirmeyi pekiştirmek için harika bir oyun.

  • Monopoly

Monopoly en çok oynanan kutu oyunları arasında. Evde oturduğunuz yerden oynayabileceğiniz Monopoly’nin bir sürü oyunu var. Yer alıp satma işlemlerinin simüle edildiği oyunun kendine ait kuralları ve para birimi var.

Bu oyun sayesinde çocuklar doğru stratejiyi geliştirme yollarını öğreniyorlar. Monopoly oynamak girişimciliği artırıyor. Çocuklar Monopoly oynadıkça risk almayı, kazanç elde etmeyi, geleceğe yönelik ve planlama yapmayı ve parayı yönetmeyi öğreniyor. 

  • Tombala

Yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı Tombala aile oyunları arasında en eğlencelilerden biri. Herkes desteden üzerinde karışık sayıların olduğu birer kart seçer. Daha sonra oyuncular teker teker torbadan sayı çeker. Torbadan çekilen sayı kartta da varsa sayı taşıyla o numaranın üstü kapatılır. 1. sırayı bitiren sesli olarak ‘1.Çinko’, 2. sırayı bitiren ‘2. Çinko’ tamamını bitiren ise ‘Tombala’ der. 

Eğlenceli bir şans oyunu olan Tombala taş takip edilmesinden dolayı dikkati geliştirir. Bu oyunda herhangi bir strateji geliştirmenize gerek yoktur.

Gökkuşağı Koleji Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu - Blog

kendine yolculuk testi blog sidebar

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu - Blog

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej international school