Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

İletişiminizi Güçlendirecek 5 Aile Oyunu

İçerik Rehberi

Aile oyunu oynamak keyifli vakit geçirmenizi sağlarken iletişiminizi de kuvvetlendirir. 

Canınız sıkıldığında hemen bu oyunlarla güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Bu oyunlar aynı zamanda çocukların gelişimine de katkı sağlıyor. Sizin için kalabalık oynanan iletişimi güçlendirecek 5 aile oyunu listestesi hazırladık.

  • Scrabble 

Scrabble bir kelime türetme oyunu. 4-5 kişilik bu oyunun oyuncuları 100 harf taşı bulunan torbadan 7’şer taş çeker ve oyun takozlarına kimseye göstermeden dizerler. İlk oyuncu oyun tahtasının merkezinde bulunan yıldızdan başlayarak kendisine çıkan harflerden anlamlı kelimeler üretmeye çalışır. Diğer oyuncular da ilk kelimeden devam eder. Oyun tüm taşlar bitene kadar sürer. Oyun sonu taşlarda yazan puanlar hesaplanır. 

Bu aile oyunu çocukların da rahatlıkla oynayabileceği bir oyun. Çocuklar için hem eğlenceli hem de geliştirici. Uluslararası ödüllü Scrabble kelime dağarcığını genişletir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve odağı artırır. 

  • Jenga 

Jenga el ve kas becerilerini geliştiren tek hamlede kazanmanıza ya da kaybetmenize yarayan bir blok oyunudur. Kutudan 54 adet tahta blok çıkıyor. Bu bloklardan 3’ü enlem, 3’ü boylam olacak şekilde kule yapılıyor. Oyuncular ortadaki bloğu kuleyi yıkmadan çekerek kaybetmemeye çalışır.  

Yüksek dikkat ve koordinasyon gerektiren bu oyun odaklanmayı geliştiriyor. Jenga hem eğlenmenize yarayacak hem de strateji geliştirmenize ve dikkat problemlerini çözmenize yardımcı olur.

  • UNO

UNO, kalabalıkça oynayabileceğiniz en güzel aile oyunlarından biri. Bir kart oyunu olan UNO en az iki en çok on kişiyle oynanıyor. Oyunun amacı elinizdeki kartları biritmek. Oyunda 1’den 2’ye kadar mavi, sarı, kırmızı ve yeşil şeklinde 108 kart bulunuyor. 

Oyunculara 7’şer kart dağıtılır ve ilk oyuncunun attığı karta göre aynı renkte veya aynı sayıda olan kartı ikinci oyuncu atar. Elinde tek bir kartı olan UNO demek zorunda. Kartları ilk bitiren oyunun kazananı oluyor. Strateji geliştirmeyi pekiştirmek için harika bir oyun.

  • Monopoly

Monopoly en çok oynanan kutu oyunları arasında. Evde oturduğunuz yerden oynayabileceğiniz Monopoly’nin bir sürü oyunu var. Yer alıp satma işlemlerinin simüle edildiği oyunun kendine ait kuralları ve para birimi var.

Bu oyun sayesinde çocuklar doğru stratejiyi geliştirme yollarını öğreniyorlar. Monopoly oynamak girişimciliği artırıyor. Çocuklar Monopoly oynadıkça risk almayı, kazanç elde etmeyi, geleceğe yönelik ve planlama yapmayı ve parayı yönetmeyi öğreniyor. 

  • Tombala

Yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı Tombala aile oyunları arasında en eğlencelilerden biri. Herkes desteden üzerinde karışık sayıların olduğu birer kart seçer. Daha sonra oyuncular teker teker torbadan sayı çeker. Torbadan çekilen sayı kartta da varsa sayı taşıyla o numaranın üstü kapatılır. 1. sırayı bitiren sesli olarak ‘1.Çinko’, 2. sırayı bitiren ‘2. Çinko’ tamamını bitiren ise ‘Tombala’ der. 

Eğlenceli bir şans oyunu olan Tombala taş takip edilmesinden dolayı dikkati geliştirir. Bu oyunda herhangi bir strateji geliştirmenize gerek yoktur.

Gökkuşağı Koleji Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Eğitici Oyunlar

Çocukların gelişimi, onların hayatının en önemli ve hassas dönemlerinden biridir. Bu süreçte çocukların eğitimi de büyük bir önem taşır. İşte…

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…