Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

IB Okullarından Öğrenci Kabul Eden Dünya Üniversiteleri

İçerik Rehberi

IB okullarından başarıyla mezun olup IB diplomasını alan öğrenciler dünyanın en saygın üniversitelerine kabul edilme şansı yakalıyor. TOEFL gibi dil sınavlarından geçerek yeterli not alan öğrencilerin IB skorları gitmek istedikleri üniversitenin IB kabul skoruna da uyuyorsa yurt dışında üniversite okuma şansları epey yükseliyor.

IB programıyla öğrenci alan bazı okullar ve kabul için minimum IB skorları; 

1. Oxford

İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan Oxford Üniversitesi’nin önemli mezunları arasında pek çok Nobel Ödülü sahibi, 27 Birleşik Krallık başbakanı ve birçok devlet başkanı bulunmaktadır. Dünyanın en eski 2. üniversitesidir. IB okullarından mezun olanlar en az 42 skorla bu okula yerleşebilir.

2. Harvard

Amerika’nın Cambridge şehrindeki bu okul dünyanın en köklü ve alanındaki en başarılı okullarından biridir. 1636 yılında kurulmuştur. Kütüphanesinde 15 milyondan fazla kitap bulunmaktadır. Harvard mezunları ve öğrencileri ticarete, bilime, ticarete, sanata, küresel olaylara önemli bir şekilde katkıda bulunmuşlardır.  Harvard’ın mezunları arasında sekiz ABD başkanı, 188 milyarder, 79 Nobel Ödülü sahibi vardır. Dünyanın en iyi ve en büyük bütçeye sahip okuludur. Bu üniversiteye girebilmek için IB skorunuzun en az 42 olması gerekmektedir.

3. Yale

ABD’nin üçüncü en eski üniversitesi ve en prestijli okullarından biridir. Son 33 yılda ABD

başkanı olan 6 kişiden 4’ü Yale Üniversitesinden mezundur. Bu özel üniversiteye yerleşmek için IB okulları diploma skorunuz en az 40 olmalı.

4. Princeton

Amerika Birleşik Devletleri, New Jersey’de bulunan bu üniversite 1746’da kurulmuştur.

 Ünlü fizikçi Albert Einstein bu okulda eğitim vermiştir. Princeton Üniversitesi, 42 IB skoruyla öğrenci kabul etmektedir.

 5. Columbia

 Columbia Üniversitesi, ABD’nin New York şehrinde bulunan bir özel araştırma üniversitesidir. Harvard ve MIT ile birlikte dünyanın en iyi 2. üniversitesidir. Nobel Ödüllü akademisyenleri ile ünlü olan bu okulun profesörleri arasında ünlü Türk yazar Orhan Pamuk ve doktor Mehmet Öz de yer almaktadır. Columbia Üniversitesi’nin IB kabul skoru ise 40.

6. Cambridge

İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan araştırma üniversitesidir. Bazı Oxford akademisyenleri Cambridge kasabasına gitmiş ve Cambridge Üniversitesi’ni kurmuşlardır. Üniversitenin tarihi binaları kentin bir çok bölgesine yayılmıştır.İngilizce eğitim veren en eski 2. okul olan bu köklü okulun IB kabul skoru 40.

 7. MIT

İngiltere, Cambridge’de bulunmaktadır. Modern teknoloji ve bilime çok önemli katkılar sunan Massachusetts Institute of Technology  (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) birçok astronot, bilim insanı ve devlet insanı yetiştirmiştir. Harvard’dan sonra en büyük bütçeye sahip 2. okul olan MIT, IB okulları mezunlarını 40 IB puanıyla kabul etmekte.

8. Stanford

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesi dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. okuldur. Silikon Vadisi’nin öncüsü olan bu okulun öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin birçok buluşu bulunmaktadır. Bu üniversitenin IB kabul skoru 40.

9. Northwestern

Amerika’nın Evanston şehrinde yer alan özel araştırma üniversitesidir. Bu okula girebilmek için IB puanınız 37 olmalı.

10. NYU

New York Üniversitesi geçmiş ve şimdiki öğrencileri ve profesörleri arasından 38 Nobel Ödülü kazanan çıkmıştır.  Amerika’daki en büyük özel okuldur. NYU, kampüste 450’den fazla öğrenci kulübü ve organizasyonu vardır. 37 IB skoruyla bu okula girebilirsiniz.

11. Sorbonne Üniversitesi

Fransa, Paris’te bulunan bu üniversite Fransa’da en kapsamlı eğitim veren kurumlardan biridir. Tıp, sosyal bilimler, sanat, mühendislik gibi alanlarda geniş bir eğitim hizmeti vermektedir. Araştırma çalışmalarıyla dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmiştir.  Kabul için öğrencilerden B2 seviyesinde Fransızca bilmesi ve IB okulları diploma puanının en az 33 olması bekleniyor.

12. Edinburgh

Edinburgh Üniversitesi, İskoçya’nın başkenti, Edinburgh’da bulunan bir üniversitedir. Birleşik Krallık‘ın ve dünyanın en varlıklı üniversiteleri arasındadır.  Geleneklere bağlı bir üniversite olsa da nörobilim, bilişsel bilimler ve yapay  zeka alanlarında birçok ilke imza atmıştır. 20 Nobel Ödülü olan bu okulun olimpik başarıları da vardır. 37 IB puanıyla bu okulda öğrenim görebilirsiniz.

13. Kings College

İngiltere’nin Londra şehrindeki bu üniversite tıp, diş hekimliği, hukuk, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, uluslararası güvenlik, müzik ve felsefe alanlarında İngiltere’nin ve dünyanın en önemli bölümlerine sahiptir. İngiltere’nin araştırmaya en çok fon ayıran üniversitelerindendir. Bu üniversitede okumak için IB okulları diploma puanınız 40 olmalı.

14. LSE

 Açılımı London School of Economics (Londra Ekonomi Okulu) olan üniversite İngiltere, Londra’da bulunmakta. Bu okuldan 37 devlet insanı,  uluslararası ilişkiler, ekonomi, siyaset dallarında pek çok ünlü mezun olmuştur.  En az 37 IB puanıyla öğrenci almaktadır.

15. St Andrews

İskoçya’nın en eski üniversitesidir. 2021 yılında Birleşik Krallığın en iyi üniversitesi seçilmiştir. İngilizce konuşulan ülkelerin en eski üniversiteleri arasında Oxford ve Cambridge’den sonraki üçüncü üniversitedir. Birçok ünlü akademisyen, aktör, yazar, politikacı, prens ve prenses, ünlü akademisyen yetiştirmiştir. Kabul için minimum 34 IB skorunuzun olması gerek.

16. Manchester

Manchester Üniversitesi İngiltere‘nin ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir. Açılışında kraliçe II. Elizabeth tarafından ziyaret edilmiş olmasından dolayı İngiltere’de çok prestijlidir. Atomun ilk defa Rutherford tarafından parçalanması Manchester Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. IB okulları mezunları 32 skorla bu okulda eğitim görebilir.

17. Sorbonne Üniversitesi

Fransa, Paris’te bulunan bu üniversite Fransa’da en kapsamlı eğitim veren kurumlardan biridir. Tıp, sosyal bilimler, sanat, mühendislik gibi alanlarda geniş bir eğitim hizmeti vermektedir. Araştırma çalışmalarıyla dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmiştir.  Kabul için öğrencilerden B2 seviyesinde Fransızca bilmesi ve  IB puanının en az 33 olması bekleniyor.

18. Barselona Üniversitesi

 4 kampüsü, 51 araştırma merkezi olan bu üniversite İspanya’nın en eski eğitim kurumlarından biridir. Kurulduğu yıllarda sadece sağlık alanında eğitim verdiyse de şuan 100’den fazla akademik çalışma yürütmekte. Barselona Üniversitesi’ne girmek için IB skoru 27 olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…