BİLGİ TALEP FORMU

IB Eğitiminin Öğrencilere Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

İçerik Rehberi

IB Eğitimi Nedir ?

“IB Eğitimi” veya diğer adıyla “Uluslararası Bakalorya Organizasyonu” yaş grubu 16 ile 19 arasında bulunan, üniversite eğitimine henüz başlamamış öğrencileri üniversite hayatına hazırlamayı amaçlar. IB Programı, 2 yıllık bir süreci kapsayan çok yönlü bir eğitim programdır.

IB Eğitimi Neden Gereklidir?

  • Çift Dilde Eğitim :  IB Eğitimi, öğrencilerinin eğitim ve iş hayatlarında ön plana çıkmalarına katkı sağlayacak belli konulara ağırlık verir. Bu konuda dil öğrenimi konusuna oldukça ağırlık veren eğitim programı, en az iki dil hedefine sahiptir.

Birden fazla dil öğrenimi, öğrencilerine mezun olduklarında kaçırılmaz olanaklar sunar. Mezunlar, sahip oldukları kültürel ve sosyal birikim sayesinde global düzeyde bir kariyer planının kapılarını rahatça aralayabilmektedir.

  • Yenilikçi Eğitim Anlayışı:  Kendinden emin, kültürel anlamda gelişmiş ve topluma etkin bir biçimde hizmet edecek bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Bu doğrultuda öğrencilerine üniversite hayatlarına atılmadan önce evrensel bir perspektif çerçevesinde dünyayı tanıtmayı temel prensip olarak ele alır.

Benimsediği evrensel temelli eğitim yaklaşımlar sayesinde öğrencilerini yalnızca doğduğu kültürün anlayış kalıpları içerisinde sıkıştırmaz. Onları hayatlarının her alanında dünya vatandaşı statüsüne çıkarmayı hedefler.

IB Eğitimi sayesinde eski kalıp bakış açılarıyla yoğrulmuş, teorik temelli eğitim anlayışları bir kenara bırakılır. Öğrencilerin ulusal düzeylerde hedeflenen ve saygın kurumlarca takdir gören eğitim perspektiflerine erişmesi sağlanır. 

  • Öğrenci Psikolojisine Pozitif Yaklaşım:  Sahip olduğu özgün eğitim anlayışı öğrencilerin psikolojilerini de ön planda tutar. Bu anlamda onların nispeten daha başarılı ve mutlu hissettikleri alanlar üzerine daha çok yoğunlaşmalarına imkân verir. 

IB Eğitimi, öğrencileri odak noktalarındaki bilgi birikimlerini sağlamlaştırmaları adına geri kalan derslerini standart bir müfredatta izlemeleri konusunda özgür bırakmıştır.

IB Eğitimi Sonrası Öğrencilerin Kazanacağı Avantajlar 

1. Bu program, öğrencilerine dünya genelinde eğitim konusunda iddiasını kanıtlamış nitelikli üniversitelerce tanınan ve saygı duyulan bir eğitim müfredatında okuma fırsatı sunar. Günümüzde, dünya çapında 4775 eğitim kurumu IB Eğitimi müfredatı ile eğitim hizmeti sunmaktadır.

2. Dünya çapında birçok yüksek öğretim kurumu, uluslararası geçerliliğe sahip olan IB diplomasını üniversiteye tek koşul olarak kabul etmektedir. Başka       hiçbir sınav olmadan, yalnızca öğrencilerin IB not ortalaması kullanılarak nitelikli üniversitelerde okumak IB Programı sayesinde mümkün olmaktadır. 

3. Ülkemizde global üniversite anketlerince saygın eğitim kurulu olarak nitelendirilmiş ve dünya sıralamalarında yeri olan birçok üniversite IB Programını tanımaktadır (Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi…). Ve öğrencilerin IB diploma notlarına dayalı olarak yüksek oranlara varan burslar vermektedirler. 

4. Bunun yanı sıra, Bilkent Üniversitesi öğrencilerin belirlenen YKS baraj puanını karşılamaları halinde yalnızca IB Diplomaları ile okullarında eğitim görmelerine olanak sağlayabilmektedir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma sürecinde motivasyonun yüksek seviyelerde olması, başarıya giden yolda önemli bir etkendir. Ancak birçok öğrenci, ders çalışmaya başlamakta veya…

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam temposu, birçok insanın dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Özellikle…

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Temelleri Robotik kodlama, modern dünyada önemli bir teknolojik alandır ve gelecek için önemli bir kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu…