BİLGİ TALEP FORMU

Helikopter Ebeveynlik ve Çocuk Gelişimine Etkileri

İçerik Rehberi

Helikopter ebeveynlik anne- babanın çocuklara karşı tutumlarından biridir. Aile yapısının korunması ve sağlıklı iletişim kurulması için ebeveyn tutumu çok önemlidir. Birey öz benliğini oluşturmak, karakterini geliştirmek ve topluma ait hissetmek gibi becerilerini ebeveynlerinin tutumlarından yola çıkarak inşa eder. Çocuk gelişiminde anne-babanın çocuğa davranışı çocuğun tüm hayatını etkiler ve nasıl bir insan olacağını gösterir. Bu durumda da ebeveynlik stilleri kavramı gündeme geliyor. 

Her ebeveyn farklı stillere göre çocuğunu yetiştiriyor. Helikopter, otoriter ve demokratik ebeveynlik gibi pek çok stil bulunuyor. Her ebeveyn birden fazla stili de kullanıyor olabilir. Genelde anne – baba çocuklarını dürtüsel olarak ve kendi çocukluklarından da pay biçerek çocuklarını yetiştiriyor. Benimsenen tutumlar çocuğun hayatında sandığımızdan daha fazla yer alıyor. 

Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Helikopter ebeveynlik çocuklar için oldukça hasar vericidir. Bebekken yapılması gereken koruyucu davranışlar çocuğun büyümesiyle de devam eder. Bu tarz ebeveynler çocukların etrafında sürekli pervane olur. Koruma içgüdülerine engel olamayıp her zaman çocuklarının peşinden koşarlar.

Helikopter gibi çocuğun etrafında dönen ebeveyn çocuğun tek başına bir şeyler yapmasını istemez. Çocuk kendi kararlarını uygulamaya kalktığı zaman sürekli engeller. Engellemese dahi sürekli onu izleyerek komutlar verir. 

Helikopter Ebeveynlerin Özellikleri 

Her ebeveyn çocuğunu güvende tutma ve kontrol etme dürtüsüne sahiptir. Bu oldukça doğal bir durumdur fakat helikopter ebeveynler için kontrol ve korumacılık düzeyi normalin çok üstündedir. 

  • Çocuğun bakımında mükemmeliyetçi olmak
  • Sürekli müdahale etmek 
  • Sürekli telefonla aramak 
  • Konum olarak uzaklaşmak istememek
  • Çocuğun çevresindekilerle olan iletişimine karışmak 
  • Çocuğu için her zaman en doğru kararı kendisinin verebileceğini düşünmek
  • Kısa süreliğine ulaşamasa bile panik yaşamak 
  • Çocuğun yapabileceği ufak işleri bile ona yaptırmamak

Çocuğun hayatıyla aşırı ve abartılı şekilde ilgilenen helikopter ebeveynler çocuklarını sürekli desteklediklerini ve koruduklarını düşünseler de aslında çocuklarını oldukça yıpratır.

Çocuk Gelişiminde Helikopter Ebeveynlerin Etkisi 

Helikopter ebeveynlik himayesinde büyüyen çocuklar karakter gelişimlerinde problemler yaşıyor. Bu tutumu sergileyen ebeveyn çocuğun hayatındaki her şeye fazlasıyla müdahale ettiği için çocuk bir süre sonra tek başına karar verememeye başlar. Kendi kararlarını ve kendi hayatını çizmeye çalışsa da ebeveyn sürekli olarak önünü keser. 

Hayalleri ve istekleri doğrultusunda hareket edemeyen çocuk büyük stres yaşar. Ebeveyn her ne kadar çocuğun başarısı ve mutluluğu için uğraştığını savunsa da durum tam tersidir. Sürekli engellenen ve güvenli alandan çıkamayan çocuk kendi karakteri ve ailesi arasında baskı yaşar. 

Helikopter ebeveynlik olan bir evde çocuğun kendi problemlerini çözmesine fırsat verilmez ve anne-baba hemen dahil olur. İlerleyen yaşlarda çocuk problemlerini çözemez hâle gelir, herhangi bir problemde büyük stres yaşayabilir, sorumluluklardan kaçabilir.

Yetişkinlik Dönemindeki Etkileri

Araştırmalar bu tür ebeveynlere sahip çocukların ileride diğer çocuklara oranla daha fazla duygusal ve kişilik sorunları yaşadığını gösteriyor. Bu ebeveynlerin çocukları yetişkinlik döneminde depresyon, bağımlı kişilik ve nasistik problemler yaşayabiliyor. 

Helikopter ebeveynlerin çocukları büyüdükçe sosyal hayatlarında büyük problemler yaşayabilirler. Ebeveynler çocuk kaç yaşına gelirse gelsin aşırı korumacı olmaya devam eder. Bu yüzden çocuk öz benliğini geliştiremez, öz güven problemi yaşayarak becerilerini geliştiremez. Bu yüzden helikopter ebeveynlik çocuğun kendi karakterini oluşturmasını engelleyerek yetişkinlik hayatında pek çok probleme yol açar. 

Sosyal ortamlarda çekingen tavırlar sergileyerek arkadaş edinmekte zorluk yaşar. Tek başına kaldığı anlarda küçük bir işi bile yapmakta zorlanır çünkü helikopter ebeveyni o işi yapmak için her zaman orada olur. Ayakkabı bağlama, ödev yapma, yemek yeme, su içme, tuvalete gitme, uyuma gibi ihtiyaç ve beceriler bile çocuklukta anne ya da baba tarafından yapıldığı için bu şekilde büyüyen bir çocuk gelecekteki eş seçiminde de anne- babasına benzer ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek birini tercih edebilir. 

Helikopter ebeveynlik yaşayan anne-babaların ve çocukların profesyonel destek almaları gerekiyor. Ebeveynler aynı zamanda sağlıklı çocuk yetiştirme adına yazılan kitaplardan da yardım alabilir. 

Gökkuşağı Koleji hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime girin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

İletişim ve Sunum Becerileri Geliştirme

İletişim ve sunum becerileri, günümüz dünyasında büyük önem taşımaktadır. İyi iletişim ve sunum becerilerine sahip olan çocuklar, akademik ve sosyal…

Stres Yönetimi ve Başa Çıkma Stratejileri

Öğrenci hayatı, yoğun ders programları, sınavlar ve sosyal beklentiler nedeniyle stresli olabilir. Bu nedenle, öğrencilerin stres yönetimi ve başa çıkma…

Zaman Yönetimi ve Örgütlenme Becerileri

Çocukların başarılı ve mutlu bir geleceğe sahip olmaları için, zaman yönetimi ve örgütlenme becerileri büyük öneme sahiptir. Bu beceriler, çocukların…