Günümüzde Veli Olmak

Gunumuzde Veli Olmak min

GÜNÜMÜZDE VELİ OLMAK

Eğitim-Öğretim hayatında gelişen ve değişen dünya ile beraber kullanılan materyaller, ders işleyiş yöntemi, okulların içi, sınıfların içi, yapılan gezilerin kalıbı, kulüpler, öğretmenler, öğrenciler fazlasıyla yapısal ve işlevsel anlamda değişime uğradı. Kara tahtalar akıllı tahtalara, tebeşirler tahta kaleme, öğretmenin etkin olduğu sınıflardan öğrencinin etkin olduğu sınıfa, projeksiyonlarla dolu sınıflara, tablet kullanmayı bilen öğretmen ve öğrenciye doğru gerçekleşen değişimi örnekleri daha da çoğaltarak gösterebiliriz. Peki değişen dönüşen bu sistemde etkin bir rol oynayan veli hala aynı profilde mi?

Okul- Öğrenci-Veli

Okul-Öğrenci-Veli üçlüsünü bir bütün olarak kabul ettiğimiz takdirde velinin bu sistemde tamamlayıcı unsurlardan biri olduğunu biliriz.  Çocukların gelişiminde yaşadıkları çevrenin önemli rol oynadığını düşündüğümüzde de veli rolü daha önemli bir boyut kazanmış olur. Değişen ve dönüşen dünyada veli profili günümüz şartlarına ne kadar hazır durumda, işte bu durum tartışmaya açık. Geleneksel eğitim sisteminde öğretmen daha etkin durumdayken şuan öğrenci daha etkin halde ve buda demek oluyor ki velide daha etkin. Çünkü öğrencilerin evdeki rehberleri, öğreticileri velilerdir.

Günümüzde de öğrenciye verilen ödevler, projeler, sunumlar, tabletlerdeki aplikasyonların kullanımı son dönemin teknolojisinin ve imkanlarının gerektirdiği özveriyi ve zorlukları ortaya çıkarmıştır. Veli bu dönemin eğitim sistemi için daha geleneksel kaldığı için öğrenciye yardım konusunda kendini yeterli görememektedir. Bu yüzden eğitim sektöründe Eğitim Koçu, Eğitim Danışmanı, Yardımcı Öğretmen vs. yeni meslekler ortaya çıkmaya başlamıştır. Veli üzerine düşen sorumluluğu yeni döneme daha hakim olduğunu düşündüğü kişilere bırakmıştır. Yani ebeveyn profili geleneksel kalmış, yeni dönemin gerekliliklerini karşılayamamış ve farklı yöntemlerle kendi açıklarını kapatmaya çalışmıştır.

Peki, biz Gökkuşağı ailesi olarak velilerimizin için neler yapmaktayız? Onların ikincil planda değil, öğrencinin öğrenmesinde önemli yer edinen ve başka alternatifler aramayan kişiler olması için seminerler, atölyeler, veliyi sürece dahil eden etkinlikler düzenlemekteyiz. Yaptığımız bu çalışmalarda ki önceliğimizde velilerimizin yeni sisteme adapte olmaları, süreci yakından görmeleri, değişen etkenlerin farkına varmaları sağlanmaktadır.

Kadir AYDIN

Gökkuşağı Koleji Beylikdüzü Kampüsü

Rehber Öğretmeni

Facebook Sayfamız için -> https://www.facebook.com/gokkusagikoleji

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej uluslararası okul international school