Gizli Yetenekler

Gizli Yetenekler

Gizli Yetenekler

“Her Çocuğun Keşfedilmeyi Bekleyen Gizli ve Güzel Bir Yanı Vardır”

Yeryüzündeki her birey;  ayrı bir dünya, tek, yegâne ve kendine özgü. Gizli yetenekler, zevkler, beğeniler, zihin yapısı, hayata bakış açısı hatta ses tonuyla… Tüm bu farklılıklarımızla doğduğumuz andan itibaren başlıyor öğrenme ve hayatta var olma yolculuğu… Pekâlâ, her çocuğun zihin yapısı ve algılama düzeyi birbirinden oldukça farklıyken eğitimde her öğrenciyi kazanabilmek, bir başka deyişle onu hayata kazandırmak mümkün mü?

Einstein’ın aslında içine kapanık bir karakter olduğunu, okula başladığında ilgisiz ve başarısız olduğunu biliyor muydunuz? Sonrasında ne oldu da “Einstein” adını dünyada duymayan kalmadı? Aslında cevabı hepimizin bildiği türden… İlgi alanını ve içindeki yeteneği keşfedebilmek. Onun dönüm noktası, amcasının hediye ettiği, inanılmaz derecede ilgisini çeken pusula ve on iki yaşında Öklid geometrisiyle tanışması olmuştur.  Bu konuda daha birçok örnek vermek mümkündür.

İlgi ve Sevgi = Başarı    

Eğitim, ilgi ve sevgi ailede başlıyor şüphesiz ve okula atılan adımla birlikte hayat boyunca devam ediyor. Okul; öğrencinin kendini bulduğu, yeteneklerini keşfettiği hayatının kalanına yön verdiği ikinci bir aile adeta. Öğrenci sevildiğini ve kendisiyle ilgilenildiğini fark ederse başarı ve okula aidiyet duygusu gelişiyor. Okula ve derslere karşı en ilgisiz gibi görünen öğrencinin bile sevgiyle gözlerine bakıldığında, değişimin kaçınılmaz olduğu görülüyor. Öğrencimizi tanımak ve ilgi alanlarını belirlemek, sağlıklı kurallar koyarak ona bir güven ortamı oluşturmak bu noktada çok önemli. Kurum olarak bizi biz yapan en önemli yanlarımızdan biri de bu. Öğrencilerimize sunduğumuz aile sıcaklığındaki güven ortamı. Bu aile atmosferinde onların ilgi alanlarını keşfederek kendilerini bilimsel projelerin, yarışmaların, yardımlaşma faaliyetlerinin, tiyatro çalışmalarının içinde bulmalarını sağlıyoruz. Ve nihayetinde kendini “değerli” hisseden ve değer veren, özgüveni gelişmiş, mutlu bireyler olarak mezun olmaları için emek veriyoruz. Tabii ki siz değerli ebeveynlerimizin iş birliği ve desteğiyle…

Serap BAYRAM

Gökkuşağı Ümraniye Kampüsü

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Facebook Sayfamız için -> https://www.facebook.com/gokkusagikoleji

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej uluslararası okul international school