Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Emir Aktel’e Seyfi Teoman Mansiyon Ödülü

İçerik Rehberi

Emir Aktel’e Seyfi Teoman 3. Kısa Film Yarışmasında Mansiyon Ödülü

Bahçelievler Gökkuşağı 12-C sınıf öğrencisi Emir Aktel’in hazırladığı “Becoming Ordinary” isimli kısa film, Seyfi Teoman 3. Kısa Film Yarışması’nda dereceye girerek 1. Mansiyon ödülü kazanmıştır. Yarışmanın sponsoru Sinematek, Emir Aktel’e “Film ve Yapımı ve Yönetmenlik Eğitimi” ödül vermiştir.

Emir Aktel Konuyla ilgili şöyle konuşmuştur:

Seni bu alana çeken şey ne oldu?

Sanatla ilgilenmeyi çok severim. Zamanımı hep bununla geçiririm. Sinema bütün sanat dallarını içinde barındırıyor: oyunculuk, müzik, edebiyat, heykeltıraş vb. bütün sanatlar ve bir de sinema bu sanatsal faaliyetleri teknik ekipmanlarla harmanlıyor ve ortaya uğraşması zor fakat keyifli bir uğraş çıkıyor.

Süreçte en güç noktalar nelerdi?

En zor nokta imkânlar. Ayağını yorganına göre uzat lafı sinemayı çok iyi özetliyor. Kafanda harika bir fi lm projesi çıkarsan bile elindeki materyallere kalmış bir uğraş olduğu için sinema tekniklerle bunların giderilmesine muhtaçtır.

İlham aldığın bir yönetmen oldu mu?

En sevdiğim yönetmen Ben Affleck olabilir; çünkü onun konuyu seyirciye aktarım tarzı beni hep etkilemiştir ama en çok tekniklerini araştırdığım kişi Alfred Hitchcock’tır. Seyirciye nasıl hissettirmek isterse o şekilde hissettirebilecek bir deha kendisi. Örneğin gerilimin süreç içinde izleyiciye aktarılmasını seviyorum. Şok eden gerilim değil de süreçte izleyiciyi o gerilimde tutma benim tercihim olur açıkçası.

Bu işlere başlayacak olanlara tavsiyen neler olurdu?

Küçük şeyler çekip mantığı anlayarak ilerlemekte fayda var eğer yaptığınız işlerde boşluklar bırakırsanız ve anlayamazsanız bu filmi kontrol edememenize sebep olur. Her saniye seyircinin tanık olacağı saniyede 24 kareye hâkim olup ekranın önündeki her noktanın kontrolünüzün al-tında olmasını sağlamalısınız ve bunun sırrı ekranın dışında olanları da kontrol etmekten geçiyor bu yüzden yönetmen bilmediği bir nokta, anlayamadığı bir yer olursa hata kaçınılmazdır.

Katkın için teşekkür eder, kendini gerçekleştirme çabanda yolun açık olsun deriz.

IB Diploma Programı hakkında detaylı bilgi almak için-> https://gokkusagi.k12.tr/ib-diploma-programi/

Cambridge Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için-> https://gokkusagi.k12.tr/cambridge-egitimi/

Facebook Sayfamız için-> https://www.facebook.com/gokkusagikoleji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…