Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Eğitim ve Gelecek

İçerik Rehberi

Eğitim ve Gelecek

Geleceğe dair eşsiz fikirler sunmak ve popüler kavramlarla örülü havalı cümleler kurmak mümkün gibi gözükse de eğitim gibi birçok dinamik değişkeni içeren bir alanda şimdiyi konuşmak bile çok güç ve zor bir durum.

Okul, aile, toplum, yeni medya, kültür ve ekonomi gibi birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan bu büyük temeller günümüzde bilginin çok hızlı üretilmesi ve yenilenmesi nedeniyle analiz ve yorumların sağlığını tartışmalı kılar.

Ayrıca öğretmen kavramı ile ilgili algı ve bu kavramın yol açtığı çağrışımlar ile farklı alternatif eğitim modellerinin varlığı çok yönlü bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır.

Bu alanda yarınlara dair kolektif bir iyileşme için okulların ve öğretmenlerin değişmesi ve dönüşmesi açık bir ihtiyaçtır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip basmakalıp mevcut örgün eğitimin tartışmalı hale geldiği; teori ve uygulamanın yeni biçimlerde ortaya çıkması gerektiğine dair davetlerin arttığı; bazen heyecan verici, bazen endişe verici bir süreçteyiz.

Daha az merkezi, daha az otoriter ve buna karşılık daha demokratik ve daha sosyal bir yapıda içten gelen bir motivasyonla, toplumun da desteklediği yeni bir biçim hem öğrenci hem de öğretmen için umut verici gibi görünmektedir.

Bu bağlamda öğretmenin rolü ve sorumlukları ne kadar net olur ön görememekle birlikte, öğrenciye öğrenme sürecinde derinlemesine destek olan ve öğrenmeyi kolaylaştıran bir konum öğretmen için mümkün.

Öğrencilere örnek teşkil etmek, rol model olmak ve kılavuzluk etmek algısının farkında olmak ve mesleğinden kaynaklanan sorumluluklarını gerçekleştirirken muhatabının ruh dünyasını da inşa ettiğini gözden kaçırmamak önemli.

Bu farkındalık içten bir samimiyet, özveri ve sevgi ile küçük ve önemsiz gibi görünen detayların ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu gösterecek ve doğru noktaya odaklanmamızı sağlayacaktır.

Öğrenmek ve öğretmek için yeni yollar açan öğrendikçe gelişen ve geliştiren öğretmen sadece girdiği derse ve görev yaptığı döneme değil geleceğe yatırım yaptığının farkında olmalıdır.

Mesut Döner- Gökkuşağı Kolejleri Genel Müdürü

IB Diploma Programı hakkında detaylı bilgi almak için -> https://gokkusagi.k12.tr/ib-diploma-programi/

Cambridge Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için -> https://gokkusagi.k12.tr/cambridge-egitimi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…