Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Çözümü Kolay Üç Basamaklı Bir Kelime: YKS 2022

İçerik Rehberi

YKS 2022 ne zaman diye Google’a yazdığımızda gördüğümüz tarihlerle artık sınava sayılı günler kaldığını iyice hissetmeye başladık. 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek sınava ne kadar hazırız?

YKS başvuruları başladığı andan itibaren aslında çalışmalar da hızlandı. Yıllar öncesinden deneme sınavları, hazırlandığımız konular, testler ve dersler sayesinde adım adım ve ince ince başladığımız bu süreç artık iyice hız kazandı ve hayatımızda daha çok yer kaplamaya başladı. Şu an neredeyse tek istediğimiz Google’a YKS sonuçları yazıp o tatlı anı yaşayıp her şeyi geride bırakmak… Ama öncesinde yapacak çok işimiz var. Onun için aklımızdaki soruları kısaca bir cevaplayalım.

1- YKS İçin Nasıl Odaklanırım?

 • Kendi çalışma sisteminizi oturtun. Pomodoro tekniği ya da Feynman tekniği gibi teknikleri deneyebilir ya da rehber / danışman öğretmeninizden destek alabilirsiniz.
 • Beslenmenize dikkat edin. Garip gelse de tükettiğiniz besinler gün içinde sizin fiziksel halinize ve ruhsal durumunuza da etki edecektir. Bol bol su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Kişisel çalışma ortamınızı oluşturun. Dikkatinizi dağıtmayacak bir masa, rahat edeceğiniz bir sandalye, ihtiyaç duyacağınız şeyleri rahatlıkla depolayabileceğiniz bir alanın olduğu yerde çalışmayı deneyin.
 • Düzenli mola verin. Tıpkı bir spor yapıyormuşsunuz gibi düşünün. Bedenimiz nasıl yoruluyorsa zihnimiz de öyle yorulur ve aynı şekilde artık bir noktadan sonra etkili bir şekilde çalışamaz. Mola vermeyi unutmayın.
 • Hedef belirleyin. Neye ulaşmak istediğinizi, yolun sonunda YKS sonuçları açıklandığında ne beklediğinizi bilmek motivasyonunuzu ve odağınızı artıracaktır.
 • Birlik olun. Arkadaşlarınızla beraber çalışmayı deneyin. Sevdiğiniz veya zorlandığınız ortak bir konu seçerek beraber çalışın. Unutmayın, birlikten kuvvet doğar.
 • Bildirimlerinizi kapatın. Ders çalışırken alarm kullanmak isterseniz eski usul masa veya duvar saatlerini deneyin. Bildirim sesi zihninizin bir köşesinin telefonunuzda kalmasına yol açacaktır. YKS hazırlığı için ders çalışırken telefonunuzun sessizde kalması en iyisidir.
 • Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Klasik müziğin zihni rahatlatıcı bir etmen olduğunu biliyoruz ama illa klasik müzik dinlemek zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz şarkılar da hem rahatlamanızı hem de duyularınızı açmanızı ve geliştirmenizi sağlar.
 • Hayatı bir kenara bırakmayın. Beynimiz 7/24 ders çalışmak için yaratılmış bir makine değil ve YKS 2022 haricinde de bir sürü şey var. Sevdiğiniz ve hoşlandığınız şeylere de zaman ayırın. Hem rahatlarsınız hem de odaklanmak istediğinizde yorgun bir beyinden ziyade mutlu ve çalışmaya hazır bir beyinle harekete geçersiniz.

2- Gökkuşağı Koleji YKS Hazırlıkları İçin Ne Yapıyor?

 • Tercih danışmanlığı ve tatil programlarıyla YKS 2022 için hedef belirlemenize her an yardımcı oluyor.
 • Soru çözüm saatleri ve Türkiye Geneli Deneme Sınavlarıyla YKS hazırlık sürecini birebir yaşamanızı sağlıyor.
 • Bireysel ödev takibi ve motivasyon çalışmalarıyla kendi çalışma tekniğinizi geliştirmenize olanak sağlıyor.
 • Deneme sınav ve analizleriyle YKS hazırlık sürecinde ihtiyacınız olabilecek bilgileri verip etüt saatlerinde eksiklerinizi tamamlıyor.
 • Mesleki rehberlik çalışmaları ve öğrenci bilgilendirme toplantılarıyla sizi YKS sürecine dahil ediyor ve hedefinizi daha iyi anlamanızı sağlıyor.
 • Yıl içerisinde gerçekleşen geziler, üniversite ziyaretleri, spor ve kültür faaliyetleri ve CAP ile zihninizi boşaltıp daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…