Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Çocuklarla Hedef Belirlemek İçin 5 Eğlenceli Aktivite

İçerik Rehberi

Hepimizin bildiği gibi hedeflerimize ulaşmak hem başarı hem de mutluluk için yapmamız gereken en önemli şey. Ama araştırmalara göre yetişkinler bu hedeflere bağlı kalmakta çocuklardan daha çok zorluk çekiyorlar. Çünkü hedef koymak bir tarz yaşam becerisi ve erken yaşta öğrenildiğinde ömür boyu planlama becerisi de getiriyor.

Bu yüzden biz de, geleceğin yetişkinleri olarak çocuklarımıza ve öğrencilerimize hedef koyma alışkanlığı geliştirecek ve gerçekçi hedefleri saptamalarına yardımcı olabilecek 5 eğlenceli aktivite seçtik.

Yapılacaklar Listesi Hazırlamak

Kalabalık gruplarda, ailelerde ve sınıflarda en çok sıkıntı oluşturan durumlardan biri hep birlikte yapılacak aktivitelere karar vermek. Hatta bu karar verme aşaması bazen o kadar sürüyor ki, o aktiviteye ayıracağımız sürede hala karar verememiş oluyoruz. Bu yüzden herkesi bir araya toplayın ve bir liste oluşturun. Birlikte ne yapmak istediğinize, amaçlarınıza ve keyifli anlarınıza yoğunlaşın. Listeyi görebileceğiniz bir yere asar ve her bir maddeyi başardıkça işaretlerseniz motivasyonunuz da yüksek olur.

Çarkıfelek Çizin

Çocuklarla birlikte pizzaya benzeyen bir çarkıfelek çizin. Çarkıfeleğin her bir bölümünde çocukların önem verdiği şeyleri yazmalarına izin verin. Örneğin; çarkıfeleği evde çiziyorsanız çocuğunuzdan önemli bulduğu şeyleri çarkıfelekte ayırmış olduğu kısımlara yazmasını isteyebilirsiniz. Arkadaşlarımla oyun oynamak, futbol maçları, gitar çalmak, boyama yapmak, ders çalışmak gibi aktivitelerini bu bölümlere yazabilir. Eğer çarkıfeleği okulda çiziyorsanız bölümlerin her birine yazacaklarınıza oy birliği ile karar verebilirsiniz.

Daha sonrasında oluşturduğunuz çarkıfeleği bir duvara dönmesini engellemeyecek bir biçimde asabilirsiniz. Haftanın belirli bir zamanını “çarkıfelek zamanı” yaparak bu zamanı, çarkı döndürdüğünüzde denk gelen konuda bir aktiviteyi yapmaya ayırabilirsiniz.

Hayal Tahtası Oluşturun

Eski dergileri, gazeteleri ve katalogları bir araya toplayın. Daha sonra çocuklardan, geleceğe dair hayallerini gördükleri resimleri bu dergilerden, kataloglardan kesmelerini isteyin. Her bir hayal için bir bölüm oluşturun ve kesilen resimleri oraya yapıştırın. Güzelce süsledikten sonra ister çerçeveleyerek ister manto panoya isterseniz de buzdolabına yapıştırarak çocukların görebileceği yerlerde olmasını sağlayın. Çocuklara bu hayallerin onlar için ne ifade ettiğini ve hayallerini nasıl gerçekleştirmeye planladıklarını sorun. Arada bir bu hayallere bakmak ve onların üzerinde konuşmak için size iyi birer sebep olacaktır.

Üç Yıldız ve Bir Dilek Oynayın

Çocuklara bir kağıt vererek onlardan yapmakta iyi olduğu 3 şeyi yazmalarını isteyin. Bunlar; hızlı koşmak, arkadaşlarıyla iyi geçinmek ya da güzel şarkı söylemek gibi şeyler olabilir. Daha sonrasında aynı kağıda bir dilek eklemelerini isteyin. Neyi başarmak, hangi konuda iyi olmak ya da hangi yeteneklerini geliştirmek istiyorlarsa bir tanesini yazmalarını bekleyin. Daha sonrasında bu dileğin gerçekleşmesi için bir süre tanıyın; maksimum bir yıl kadar. Kağıtları alıp bir kenara kaldırın ve o süre geçtikten sonra kontrol edin. 3 yıldız değişip yeni yıldızlar mı olmuş, dilek gerçekleşmiş mi, eğer gerçekleştiyse nasıl gerçekleşmiş ve eğer gerçekleşmediyse buna neler sebep olmuş… Üzerinde konuşarak bir sonraki listenizi daha kararlı bir şekilde doldurabilir ve problemleri ortadan kaldırmak için daha verimli çalışabilirsiniz.

Eğlenceli Sorular Sorun

Birlikte zaman geçirdiğinizde ya da aktiviteler için ayırdığınız zamanlarda illa ki kağıtları kalemleri çıkararak bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Sohbet ederek de hedefler koymak ve hayaller inşa etmek mümkün.

Çocuklara eğlenceli sorular sorup cevaplar alarak da onların hedeflerini ve hayallerini hem siz öğrenebilir hem de kendileri daha iyi tanıyabilirler. “Eğer piyangoyu kazansaydın ne yapmak isterdin?”, “Eğer bir süper kahraman olsaydın hangi güce sahip olurdun ve bu gücü ne için kullanırdın?” gibi, onlar için eğlenceli ama bir o kadar da hayal kurmaya sevk edici sorular sorabilirsiniz. Daha sonrasında onlarla hayallerini gerçekleştirmek için çok paraya ya da süper güçlere ihtiyaç olmadığını sadece başarma isteğinin ve çok çalışmanın da yeterli olabileceğini konuşabilirsiniz.

Çocuklar geleceğimiz, o yüzden onların da iyi gelecekler düşlemeleri ve hedeflemeleri çok önemli. Keyifli vakitler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında daha detaylı bilgi için ->https://gokkusagi.k12.tr/rehberlik-ve-psikolojik-danismanlik/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…

Okullarda Sürdürülebilirlik Eğitimi: Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırma

Çevre bilinci ve sürdürülebilirlik, günümüz dünyasında giderek daha fazla önem kazanıyor. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlarla karşı…