BİLGİ TALEP FORMU

Çocuklarda Stres Yönetimi

İçerik Rehberi

Günlük hayatta yetişkin bireylerin hayat telaşı içerisinde her duruma yetişmek için çok çaba harcadığını ve bunun için yapılan fedakarlıkların sonunda strese girdiklerini bir çoğumuz biliyoruz. Peki bu zamanın yetmediği hayat tarzında çocuklarımız neler yaşıyor? Çocuklar da stres oluyor mu?

Okul Öncesi Çocuklarında Stres

Okul öncesi çocukları genel itibariyle stres altında olduklarını fark edemezler. Bu durumda çocukların stresli olup olmadığını davranış gözlemleri ile fark edebiliriz. Yoğun olarak stres yaşayan çocuklarda aşağıdaki davranışlar gözlenebilir.

  • Parmak emme
  • Gece ya da gündüz alt ıslatma
  • Sürekli panik hali
  • Yabancılardan, hayvanlardan aşırı korkma
  • Gerçek ve hayal ürününü karıştırma

Okul öncesi çocukları stresini yönetmeyi tek başına sağlayamayacak yaş grubundadır. Bu nedenle ebeveyn ve öğretmenlere düşen sorumluluklar bir hayli önemlidir. Bu yaş grubunun stresini engellemek ve yönetimi öğretmek adına yapılacak en önemli adım onunla konuşmaktır. Bu konuşma durumu onun anlatıp sizlerin de dikkatli bir şekilde dinlediği, onu anladığınızı gösteren beden dilini ve cümleleri kullanmanız ile sağlıklı bir yönetime dönüşecektir.

Stres yönetimimizi sağlamak adına çocuklarımızı rahat ve güvende hissettirmeliyiz. Duygularını hem sözel hem de oyun hamuru ve oyunlar ile dile getirmesine fırsat vermeliyiz. Başka çocuklar ile kıyaslama yapmamalı, altından kalkamayacağı sorumluluklar vermemeliyiz.

Bizler de çocuklarımızın stres yönetimine yardımcı olmak amacıyla Gökkuşağı Kolejlerinde uygulanan IB PYP ( ilk yıllar programı) ile çocukların kendilerini özgürce ifade edebildiği bir ortam sağlamaktayız. Böylece çocuklarımızın düşünen, açık görüşlü, araştıran-sorgulayan, bilgili, iletişim kuran, ilkeli, riski göze alan, dengeli profillerini sergilemelerine olanak sağlamış oluyoruz. Sınıf ortamının çocukları rahat ve güvende hissettirecek şekilde düzenlenmesi; drama dersleri sayesinde kendini sözel anlamda ifade edebilmesi, PYP temaları bazında yaptıkları projeler, resimler, 3 boyutlu çalışmalar ile toplumda bir birey olduğunu hissetmesi ve topluma karşı güven, bağlılık, değer bilme, işbirliği, empati tutumlarını sergileyebilecekleri bir ortam oluşturulmaktadır.

Stres yönetiminin en önemli basamağı olan kendini bir birey olarak değerli hissetmek ve uluslar arası bilince sahip olmak adına Gökkuşağı Kolejleri olarak PYP ile stressiz bir Dünya çocukları yetiştirmeyi kendimize ilke edindik.

Sinem Okşan PEHLİVAN

Sınıf Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

İletişim ve Sunum Becerileri Geliştirme

İletişim ve sunum becerileri, günümüz dünyasında büyük önem taşımaktadır. İyi iletişim ve sunum becerilerine sahip olan çocuklar, akademik ve sosyal…

Stres Yönetimi ve Başa Çıkma Stratejileri

Öğrenci hayatı, yoğun ders programları, sınavlar ve sosyal beklentiler nedeniyle stresli olabilir. Bu nedenle, öğrencilerin stres yönetimi ve başa çıkma…

Zaman Yönetimi ve Örgütlenme Becerileri

Çocukların başarılı ve mutlu bir geleceğe sahip olmaları için, zaman yönetimi ve örgütlenme becerileri büyük öneme sahiptir. Bu beceriler, çocukların…