BİLGİ TALEP FORMU

Çocuklar için Sporun Önemi

İçerik Rehberi

Çocuklar için spor ne kadar önemli olsa da yaş itibarıyla bu konudaki farkındalıkları düşük olabiliyor. 

Son yıllarda telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin yaygınlaşmasıyla çocukların spora olan ilgi ve merakı da azalmış durumda. Bu noktada ebeveynlerin bilinçli davranarak spora teşvik etmesi önem taşıyor. 

Spor, çocukların sağlıklı bir bedene sahip olmasına imkân sağlarken kas ve kemiklerinin gelişiminde de büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca psikolojik olarak da olumlu etkilenen çocuklar öz güvenli ve sosyal anlamda aktif oluyor.

Spora Teşvik Etmek için 3 Yol

Çocuklar için spor çok önemli olmasına karşın günümüzde şehirde yaşayan çocukların spordan uzak ve hareketsiz şekilde büyümesi diyabet ve obezite gibi rahatsızlıkların artmasına sebep oluyor. 

Ailelerin bu noktada çocukları yönlendirmesi gerekiyor:

  • Beraber Spor Müsabakaları Takip Edin

Boş zamanlarınızda çeşitli spor müsabakalarını ailecek izleyebilirsiniz. Daha ilgi çekici olması için eğer vakit bulabiliyorsanız müsabakaları canlı olarak izlemeye gidebilirsiniz. Bu yöntemle hem çocuğunuzun ilgi duyduğu spor dalını keşfedebilir hem de ailecek sosyalleşebilirsiniz.

Çocuklar büyüme çağında ebeveynlerin davranışlarını örnek aldıkları için sizin de spor yapmanız ve birlikte spor yapmaya başlamanız çocuğunuzu daha fazla teşvik edecektir.

  • İstediği Spor Dalına Seçmesine Müsade Edin.

Çocuklar spora teşvik edilirken tek bir dala yönlendirilmemeli, tüm dalları keşfettikten sonra yönelmek istediği alanı çocuğun kendisi belirlemeli. Çünkü her çocuğun ilgi alanı zevkleri ve yetenekleri farklıdır. 

Sevmedikleri bir spora zorlamak diğer spor dallarına olan ilgisini de azaltacaktır. 

Bu noktada önemli olan unsur katıldığı spor aktivitelerinde başarılı olsa da olmasa da yanında olmak ve kazanmayı ve kaybetmeyi çocuğunuza öğretmek. 

  • Sporu Sağlık Açısından Anlatın

Çocuklar için spor önemli olsa da bunu kavrayabilmeleri zor olabilir. Bu noktada aile bireylerinin direk spora başlatmak yerine sporun önemini anlatmaları, gerekirse bu konuda 

kitaplar okumaları, belgeseller, filmler seyretmeleri önemli.

Hangi Spor Hangi Yaşta Yapılmalı?

Spor yapma yaşı her çocuğun gelişimine bağlı olarak değişse de hangi yaşta hangi sporun yapılacağı önemlidir.

  • 2-3 yaşta spor: Oyun odaklı sporlar yapılabilir. Koşma, zıplama gibi aktiviteler bu yaş grubu için uygun olacaktır.
  • 4 yaşta spor: Jimnastik, yüzme, dans gibi sporlar bu yaştaki çocukların kas gelişimleri için faydalı olacaktır.
  • 5-7 yaşta spor: Bireysel sporlar bu yaştaki çocukların fiziksel dengesinin gelişimi için önemlidir. İp atlama, bisiklete binme gibi sporlar uygun olacaktır.
  • 8-10 yaşta spor: Takım sporlarına katılmaları ve karmaşık aktivitelerde bulunmaları bu yaş grubundaki çocukların gelişimleri açısından önemlidir. Yüzme, tenis, voleybol, basketbol, binicilik ve okçuluk gibi spor dalları tercih edilebilir.

Bugün çocuklar için spor hakkında temel bilgileri ve ebeveynlerin çocuklarını nasıl spora yönlendirebilecekleri hakkında kısa bilgilere yer verdik. Her çocuğun hayatında olması gereken sporun önemini kavrayabilmesi için ebeveynlere büyük iş düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLGİ TALEP FORMU

Doğru eğitim modelini seçmek, çocukların geleceğinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun nitelikli eğitimi alması için formu doldurun, rehber öğretmenlerimiz sizi arasın.

Bilgi Talep Formu
DAHA FAZLA İÇERİK

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma sürecinde motivasyonun yüksek seviyelerde olması, başarıya giden yolda önemli bir etkendir. Ancak birçok öğrenci, ders çalışmaya başlamakta veya…

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Günümüzün hızlı ve yoğun yaşam temposu, birçok insanın dikkat eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Özellikle…

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Temelleri Robotik kodlama, modern dünyada önemli bir teknolojik alandır ve gelecek için önemli bir kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu…