Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
BİLGİ TALEP FORMU

Ailece Oynanan Oyunlar İçin 5 Öneri

İçerik Rehberi

Evde ailecek oynanabilecek oyunlar nelerdir, ailece oynanan oyunlar nelerdir, evde ailecek oyun oynamanın çocuğa faydaları nelerdir? Özellikle pandemiden sonra her ebeveynin aklında bu sorular dolanıyor. Karantina günlerinde çocuklar hem sosyalleşemedi hem de eğitim hayatından uzakta kaldı.

Birçok çocuk için oyunla öğrenme önemli bir aktivite, okullarda da oyunla öğrenme önemli bir metot. Özellikle eğitici oyunların dışında çocukların enerji atmak veya sosyal becerilerini kazanmak için de  oyun oynama ihtiyaçları vardır. Oyun çocukların fiziksel büyümelerinde önemli bir yer tutar. 

Daha önceki bir yazımızda da belirtildiği gibi oyun hem fiziksel hem de bilişsel becerilerin geliştirmesi için önemlidir. Yaş grubuna göre oyun seçmek önemlidir. Kutu oyunları, masa oyunları, şehir hayvan bitki eşya gibi oyunlar bilişsel becerileri geliştirirken çok daha fazla fiziksel aktivite gerektiren oyunlar ise çocukların fiziksel ve motor becerilerini geliştirir.

Hafta sonu ailesiyle keyifli vakit geçirmek isteyenler için eğlenceli ve eğitici oyunlar listelenmiştir. Ailece oynanan oyunlar ve faydaları aşağıda listelenmiştir.

Ailecek Oyun Oynamanın Önemi

Oyun her yaş için enerji atma ve oyalanma aktivitesi olsa da özellikle 3-7 yaşındaki çocuklar için bilişsel ve fiziksel beceri geliştirme şeklidir. Oyun ilkokul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için bir eğlence değil ihtiyaçtır. Ailece oynanan oyunların aileye ve çocuklara faydaları listelenmiştir.

Çocuğunuzla oyun oynamak anne babalara neler kazandırır?

  • Çocukların gelişimini gözlenebilir. 
  • Oyun yoluyla çocukla bağ kurulabilir. 
  • Çocukla arasındaki sınırların çizilmesini sağlar.

Onunla oyun oynamanız çocuğunuza neler kazandırır?

  • Anne babası tarafından önemsendiğini hisseder.
  • Enerjisini atabilir.
  • Özgüveni gelişir.
  • Oynayan çocukların, problem çözmede ve sosyalleşmede daha aktif oldukları bilinir. 
  • Yalnızlık duygusundan kurtulur.

Dört İşlem Oyunu (Number Calculation Game)

Ailecek oynanabilecek oyunlar arasında çocuğun zekâsına ve bilişsel yeteneklerine en faydalı olacak oyunlardan biridir. Beyin jimnastiği de yapmanızı sağlayan bu oyun, ailecek oynanabilir. Oyunu iki kişiyle de oynamak mümkün ama ailece oynanabilecek bir oyundur. Ayrıca oyun oldukça basit.

Ailece oynanan oyunlar arasında çocukların matematik yetenekleri ile dikkat ve hız gibi becerilerini geliştiren harika bir oyun 4 işlem oyunu. Oldukça kolay bir oyun olan dört işlem oyununda; yere 3 tane zar atılır ve çıkan sayıları 4 işleme göre birbiri ile çarpılır, bölünür, toplanır ya da çıkarılır. 

Çıkan sonuç oyun platformunda halka içine alınır. Oyun  hızlı işlem yapma becerisi ve dikkat becerisini geliştirir, bu sebepten ailece oynanan oyunlar arasında ilkokul çocuklarına en çok faydası olanlardan biri olabilir. 

Oyun 2 ve üzeri kişiyle ve okul çağındaki çocuklarla oynanabilir. Herhangi bir kazanan olmadığı için daha çok eğitici bir oyundur.

Evet-Hayır Oyunu

Ailece oynanan oyunlar listemize dikkat ve hızlı düşünme becerisini geliştiren bir oyun: evet-hayır. Peki oyun nasıl oynanır? Oyunculardan biri sunucu diğeri de yarışmacı olur . Cevap veren oyuncunun hiçbir soruya “Evet” ya da “Hayır’’ şeklinde cevap vermemesi gerekir.

Oyun şu şekilde oynanır: Sunucu “Çikolata sever misin?” diye sorar. Bu soruya eğer yarışmacı “Evet.” derse oyunu kaybeder,  “Severim.” derse oyunu kazanır. Sunucu yarışmacıya ‘’Seviyorsun, değil mi?’’ gibi sorular sorarak onu elemeye çalışır. Sonrasında ise diğer oyuncular yarışmacı olur ve yarışmacı olan oyuncumuz bu sefer sunucu olur. 

Oyun 2 ve üzeri kişiye oynanabilir. 4 yaş ve üzeriyle oynanması makuldur. Oyunda bir rekabet ortamı olduğu için daha sürükleyici bir oyuna dönüşebilir.

Sıcak-Soğuk Oyunu

Listedeki eğlenceli ve eğitici oyunlardan biri. Çoğu kişinin de aşina olduğu biraz da yaşlı bir oyun. Yine 4 yaş ve üzeri ile sadece 2 kişi ile veya daha fazlası ile oynanabilir. Rekabet içeren bir oyun, ne kadar kazanmanın belirli kuralları olmasa da.

Oyun oldukça basit, oyunculardan biri bir eşyayı seçer ve diğer oyuncuya o eşyayı gösterir sonra eşyayı seçen oyuncu onu saklar tabi eşyayı bulması gereken 2. oyuncunun o sırada gözleri kapalı olmalıdır. Oyunda 2. oyuncu eşyayı belirli bir süre içerisinde bulmaya çalışır, bunları yaparken de 1. oyuncu 2. oyuncuya sıcak-soğuk şeklinde komutlar verir, komutlar şu şekilde çalışır; eğer 2. oyuncu eşyaya yaklaşırsa sıcak denir, eğer uzaklaşırsa soğuk denir.

Çok eski ve özellikle çocuklar tarafından akranlarıyla oynanan bu oyun aslında hem hareket etmek hem de çocukların yön duygusunu geliştirmek için birebirdir. Ailece oynanan oyunlar listemize çocukların yön duygusuna yardımcı olan bir oyun olarak girer.

Ben Kimim?

En sevilen oyunlardan biri  “Ben Kimim?” oyunu. Oynayan her kişi için bir isim belirledikten sonra her kişinin arkasına veya alnına bu ismi yapıştırılır sonra her oyuncu sırayla kendisinin kim olduğunu bulmaya çalışacak. Bunun için çeşitli sorular sorarak 20 kez evet ya da hayır cevabını vermesi gerekiyor. 

Bu oyun 4 yaş ve üzeri grubuyla oynanabilir, 2 veya daha fazla kişiyle oynanabilir. Oyunun daha kalabalık bir grupla oynanması daha keyifli olabilir. Ailece oynanan oyunların arasında en çok genel kültür gerektiren oyun denebilir.

Örneğin: Birinci oyuncu alnına yapıştırdığı kağıda ‘’Madonna’’ yazıyor, ikinci oyuncu ise bu kağıtta yazanı görüp birinci oyuncunun sorularını cevaplıyor. Birinci oyuncu bu şekilde alnındaki kişi veya şeyin ne olduğunu bulmaya çalışır.

Kelime Üretme Oyunu 

Ailece oynanan oyunlardan dostları bir araya getiren, boş zamanları değerlendirmek için birebir olan bir oyun Scrabble. Oyunu neredeyse her yerde evde , piknikte, plajda, çay bahçesinde oynayabilirsiniz.  Oyunun kuralları oldukça kolay, oynaması keyiflidir.

Kitap kurtları bu oyunda oldukça başarılı olabilir, oyun kelime haznenizi geliştirecektir. 4 yaş ve üzeri için ideal beyin jimnastiğidir. Oyuncular, harf torbasından çektikleri harf taşlarını en avantajlı şekilde kullanarak kelimeler üretirler ve puan toplarlar. Oyun sonunda en fazla puan alan oyuncu oyunu kazanır.

Örneğin; bir harf çekildi, o harf ile başlayan kelimeler bulunması gerekir. En çok kelime bulan en çok puanı alır ve en çok puanı alan oyunu kazanır.

Bugünün yazısında ailece oynanan oyunlar ve faydaları listelenmiştir. Benzer yazılar için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DAHA FAZLA İÇERİK

Eğitici Oyunlar

Çocukların gelişimi, onların hayatının en önemli ve hassas dönemlerinden biridir. Bu süreçte çocukların eğitimi de büyük bir önem taşır. İşte…

Öğrenciler İçin Kariyer Planlaması Neden Önemli ve Ne Zaman Başlamalı?

Kariyer yolculuğu, çoğu öğrenci için karmaşık ve zaman zaman kafa karıştırıcı bir labirent olabilir. Gençler için geleceğini planlamak, hem akademik…

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Eğitim hayatının belki de en önemli dönemeçlerinden biri olan bursluluk sınavları, öğrenciler için hem bir fırsat hem de bir meydan…