Ortaokul Çağındaki Çocuklar İçin 5 Kitap Önerisi

kitap önerisi

Ergenliğin başlangıcı, sınav dönemi gibi birçok değişimin ve stresli durumun yaşandığı ortaokul çağındaki çocukların ebeveynleri için iletişiminizi iyileştirmekten sınav dönemini başarıyla atlatmaya, potansiyeli ortaya çıkarmaktan olumsuz davranışları düzeltmeye birçok konuda faydalanabileceğiniz kitap önerileri hazırladık.

Kitap okumanın birçok faydası vardır. Bu faydalardan birisi de hayal gücünü geliştirip yaratıcılığını artırmasıdır. Kitaplar insanların hayal dünyaları bambaşka bir boyuta taşır. 

Günümüzde kitaplarla ilgili içeriklere ve okuma listelerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir ancak internette yer alan her kitap tavsiyesi için güvenli demek doğru olmaz. İyi çocuk kitapları oldukça sınırlı olmakla birlikte her kitap tavsiye sini dikkate almak olumsuz sonuçlar doğurabilir.

1. Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

Gary Chapman ve Ross Campbell’ın yazdığı Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili kitabı, her ebeveynin başucu kitabı olabilir. Kitap, çocukların sevgiyi hissetme ve gösterme biçimlerini beş ayrı dil olarak kategorize ediyor ve bu dillere uygun yol haritaları sunuyor. Çocuğunuza kazandırmak istediğiniz tüm özellikler için sevgiyi pusula edinen bu kitap, çocuğunuzla olduğu kadar sevdiğiniz herkesle olan ilişkinize yeni bir soluk getirecek.

“Çocuğunuzun baskın sevgi dilini konuşmanız onun daha sonra asileşmeyeceği anlamına gelmiyor. Bunun anlamı çocuğunuzun, kendisini sevdiğinizi bilmesidir ve bu ona hem güven hem de umut verir; çocuğunuzun sorumluluk sahibi bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olur. Sevgi esastır.”

“Her çocuğun duygusal deposu vardır, bu depo ona çocukluk ve büyüme dönemindeki zorlukları atlaması için duygusal bir güç verir. Peki bu depoları nasıl dolduracağız? Elbette sevgiyle ama çocuğumuzun düzgün şekilde büyüyüp yaşaması için gerek özel bir sevgiyle.”

“Bir çocuğun sevgi ihtiyacı karşılanmadığında, hiçbir şey yolunda gitmez. Sadece içten bir şekilde sevilip önemsendiğini hisseden çocuklar ellerinden gelenin en iyisini yapar.”

“Küçük çocuklar bizden sevgi isteyecek kapasitede değillerdir. Genelde gürültücü olurlar ve bir yetişkin bakış açısıyla değerlendirildiğinde uygunsuz pek çok hareketleri olduğu görülür.

Onlarla vakit geçirmemizi, onları kucaklamamızı onlarla dikkatimizi vererek ilgilenmemizi istedikleri için bu davranışları sergilediklerinin farkına varabilirsek onların bir çocuk olduğunu ve bizim de önce sevgi depolarını doldurmak zorunda olduğumuzu, sonra onları gelişim yolculuklarında eğitmeye başlamamız gerektiğini fark ederiz.”

“Her çocuğun sevgiyi alışı kendine özgüdür. Çocukların (hatta herkesin) duygusal sevgiyi anlayıp konuştukları beş dil vardır. Bunlar: fiziksel temas, olumlama sözleri, kaliteli zaman, hediyeler ve hizmet eylemleridir.

2. Başarıya Götüren Aile

Ülkemizin önemli bilim insanlarından Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı Başarıya Götüren Aile kitabı özellikle çocuğu sınav döneminde olan ebeveynlere bu süreci sağlıklı ve başarılı bir şekilde atlatmanın bilimsel yöntemlerini anlatıyor. 

Cüceloğlu’nun kendine has samimi üslubuyla sohbet havasında kaleme aldığı bu kitap, çocuklarına destek olmak isteyen ebeveynlere büyük farkındalıklar kazandırıyor. 

“Bu kitapta ‘Çocuğunuzun yaşamını nasıl daha iyi programlayabilirsiniz’i anlatmıyorum. Ama ‘Çocuğunuzun kendi yaşamının mimarı olmasında ona yardımcı olmak’ istiyorsanız, bu kitap size yardımcı olabilir.”

“Her çocuğun, kendisinin yapmak istediği şeyler hakkında hayalleri ve umutları vardır. Bu hayalleri ve umutları küçümsemeyin, bu nedenle onları yargılamayın. Bu hayal ve umutların gerçekçi olmasına ve her yönüyle ortaya çıkarılmasına yardımcı olun. 

“Ne var ki insanları niyetimizle değil, eylemimizle etkileriz. Niyet, ancak eylemde açık seçik ifade edilirse, karşı tarafa ulaşır. Bir şeyi de unutmamak gerekir: Niyet sevgi dolu olsa bile eylem öfkeli ve korkutucu ise, karşımızdaki ancak o öfkeyi görür ve korku yaşar.”

“Aşırı denetim özgüven yokluğuna, aşırı ilgisizlik ukalalık derecesine varan gerçekçi olmayan özgüvene yol açabilir; her ikisi de sağlıksızdır.”

“Her çocuk, potansiyel bir filozof ve bilim adamı olarak doğar. Ama bu potansiyel çok kırılgandır: beslenip korunmazsa altı-yedi yaşlarında sönmeye ve kırılmaya başlar.”

3. Her Çocuk Üstün Yeteneklidir

Dr. Bahar Eriş’in Her Çocuk Üstün Yeteneklidir kitabı özel gereksinimli çocukların eğitimine dair geniş bilgiler vermekle birlikte tüm ebeveynlerin yararlanabileceği ufuk açıcı bilgiler içeriyor. 

Farklı zekâ türlerine, farklı yeteneklere vurgu yapan kitap, her çocuğun içinde keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel olduğuna inanıyor ve bu potansiyeli açığa çıkaracak yöntemler öneriyor. Esprili bir üslupla yazılmış bu akıcı kitap “ev yapımı dâhi” yetiştirmek isteyenler için bir rehber niteliğinde.

“Eğitimde fırsat eşitliği herkese aynı eğitimi vermek değil, herkese potansiyelini gerçekleştirme şansını tanımak demektir.”

“Genlerden çok aile ortamı ve o ortamda yaşanan deneyimlerin kalitesi önemlidir, çünkü yetenek genlerin çevreyle etkileşimi sonucunda ortaya çıkar.”

“Yetenek çok çalışmanın, tutkunun, motivasyonun, kendinize inanmanın ve tercihen başka birilerinin de size inanmasının sonucunda ortaya çıkan ve sürekli gelişen bir durum.” 

“Sonucu değil süreci övmek daha fazla fayda sağlıyor. Örneğin çocuk bir soruyu çözdüğünde ya da başarı sağladığında, “Çok akıllısın” demek yerine, “Belli ki bu matematik problemini çözmek için çok çalışmışsın.” demek daha olumlu sonuçlar doğuruyor. 

“Her çocuğun kendi gelişim süreci vardır ve buna saygı duymak gerekir.”

4. Dünyanın En Mutlu Çocukları

Dünyanın en mutlu çocukları kitabı yazarlarından olan Rina Mae Acosta ve Michele Hutchison Hollanda’da yaşayan iki göçmen annedir. UNICEF’in çocukların esenliği üzerine araştırmasında Hollandalı çocukların genel mutlulukta birinci sırada yer almalarına istinaden bu mutluluğun sırrını tüm ebeveynlere vermek için Dünyanın En Mutlu Çocukları kitabını kaleme alıyorlar.

Stressiz eğitim, disiplin, bağımsızlık, cinsellik, ergenlik dönemi gibi çocuklara dair hemen her konuya değinen kitap, mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynler için birçok ipucu taşıyor. 

“Çocuklarda mutluluk, altın madalya almazlarsa başarısız olacaklarını onlara hissettirmeden onlara hobileri için gerekli zaman ve özgürlüğü vermektir.”

“Pek çok ebeveyn çocukları için her şeyi yapar; kendileri olmalarına izin vermek dışında.”

“Ceza, çocuğun cezadan kaçınmak için davranışlarına çekidüzen vermesine sebep olur ancak nerede yanlış yaptığını öğrenmesini sağlamaz.”

“Burada önemli olan her çocuğun birey olarak ne başarabileceğidir. Her çocuk kendi başladığı seviyeye göre ilerleme katetmeli, yaş grubu için standart seviyelere göre değil.”

“Onlara sorumluluk hissini verebilmen gerekiyor. Yoksa sonra hep birilerinin yardımına muhtaç olurlar.”

5. Oyun Oynama Sanatı

Aletha J. Solter’ın yazdığı Oyun Oynama Sanatı, çocuk ve ebeveynler arasında güvenli bağlanmayı merkeze alarak bunu sağlamak için oynanabilecek oyunlar öneriyor. Çocuğunuzla hem eğlenceli hem de eğitici vakitler geçirmenize yol açacak bu kitap, iletişiminizi iyileştirmenin yanında istenmeyen davranışları oyunlarla değiştirmeye yönelik çözümler de öneriyor. 

“Oyun, çocuğunuzun duygusal enerjisini şarj etmenin en iyi yollarından biridir.”

“Bazı çocuklar büyük bir travma yaşamamış olmalarına rağmen, günlük hayal kırıklıkları, uyarılar ya da karşılanmayan ihtiyaçların birikimi sonucu saldırganlaşabilirler. Stres ya da travma yaratan herhangi bir sorun olmasa da, gün içinde yaşadıkları stresten arınma fırsatı bulamazlarsa saldırgan davranabilirler.”

“Çocukları, ödül ya da ceza kullanmaksızın iş birliğine teşvik etmenin üç yolu vardır: Açıklama yapmak, seçenek sunmak ve yapılacak şeyi eğlenceli hale getirmek.”

“Taklit oyunları, çocuğun empati kurmayı öğrenmesine de yardımcı olur. Çocuğunuz taklit ettiğiniz sesleri duyup hareketlerinizi görünce bu hareket ya da sesleri kendi içindeki belli duygularla eşleştirmeyi öğrenir. Bu da, başkalarının zihinsel deneyiminin kendisininkiyle aynı olduğunu anlamasına yardımcı olur.”

“İlginçtir, genellikle çocuklar fazla ilgi gösterildiğinde, daha çok ağlarlar. Bunun nedeni, daha derin, acı veren duygularını açığa çıkarmak için kendilerini güvende hissedecek miktarda sevgi bulmuş olmalarıdır.”

Çocuğunuza Okutabileceğiniz 2 Kitap 

1. Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery’nin yazmış olduğu kitapta Küçük Prens’in farklı galaksilere yolculuk etme serüveni anlatılıyor. Küçük prens bu serüvende büyüyüp olgunlaşıyor, yaşama daha farklı bakmayı öğreniyor. Birçok mesajın olduğu bu kitabı her yaş grubundan insan okuyabilir.

“Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

2. Küçük Kara Balık

Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık kitabı da çocuğunuzun gelişimini iyi etkileyecek kitaplar arasında yer alıyor. Kitapta ırmakta yaşayan küçük bir kara balığın, çevresindeki tüm baskılara ve zorluklara rağmen okyanusa ulaşma çabası ve onu engellemek isteyen balıklara yol göstermesi anlatılıyor. 

“Beni güneş aydınlatır, ben de onu yeryüzüne yansıtırım.”

Dünya Edebiyatı

Lise öğrencileri için kitap önerileri sunarken onların ufuklarını geliştirmenin yanında edebi zevklerini ve okuma sevgilerini de geliştirecek kitap tavsiyelerinde bulunmak gerekiyor. Günümüzde teknolojik imkanların artması, istedikleri ve zevklerine uyan her tarzda içeriği internet aracılığıyla bulma imkânı sağladığı ve genellikle kısa video içerikleri popüler olduğu için gençler okuma alışkanlığı kazanmakta güçlük çekebiliyor.

Ancak okuma alışkanlığı insanlara zengin bir öğrenme fırsatı sunduğundan özellikle lise çağındaki gençlerin kitap okuması gelişimleri açısından oldukça önemli. Kitap okumak entelektüel birikimi oldukça artırıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar kitap okumanın beynin gelişimine büyük katkı sağladığını ortaya çıkardı. 

1- Simyacı, Paulo Coelho

Bu kitap, Santiago isimli bir çobanın İspanya’dan Mısır’a olan yolculuğunu konu alıyor. Gördüğü bir düş sebebiyle her şeyi geride bırakan Santagio, Mısır’a hazinesini aramaya gidiyor. Bu masalsı hikâye hem yetişkinler hem de lise çağındaki gençler için ilgi çekici olabilir.

Macerayı, kaderi, heyecanı, cesareti gördüğümüz bu kitap lisede okunabilecek sürükleyici eserler arasında yer alıyor.

“En karanlık an şafak sökmeden önceki andır.”

“Yeryüzünde her insanın kendisini bekleyen bir hazinesi vardır.”

“Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.”

“Bir şey istediğin zaman bütün evren arzunun gerçekleşmesi için iş birliği yapar.”

“Bir düşün gerçekleşmesini bir tek şey olanaksız kılar: başarısızlığa uğrama korkusu.”

2- Jane Eyre, Charlotte Brontë

Lise öğrencileri için kitap önerileri arasında yer verdiğimiz, romantizm akımının en önemli eserlerinden kabul edilen Jane Eyre aynı zamanda kadın haklarını işleyen ilk romanlardan biri sayılıyor.

Jane Eyre adlı romanın konusu, orta sınıftan bir kadın olan Jane Eyre’nin yolculuğunun öyküsüdür. Roman, Jane’in çocukluk yıllarından başlayarak, genç yetişkinliğine kadar ki olan zaman dilimini kapsar. Zorluklarla dolu bir çocukluğun ardından öğretmen olan Jane Eyre, toplumun kadınlara dayattığı role uyum sağlamayı reddeder.

Jane’in öyküsü kişisel, duygusal gelişimini, cesaretini ve düşüncelerini anlatıyor. Kitapta sınıfsal ayrımlar, dini ve eril baskılar, Jane Eyre’nin Edward Rochester’a olan aşkı ekseninde işleniyor.

“Yürekten gelen tek bir sözcükle de insan birçok söz söylemiş kadar dostluk belirtebilir.”

“Cahil kişilerin ruhu gübrelenmemiş, sürülmemiş topraklar gibi katıdır.”

“Dayanıklılığa, kararlılığa, çalışkanlığa, zekâya sonsuz saygım vardır; çünkü insanlığı büyük başarılara, yükseklere götüren yol bu özelliklerdir.”

“İnsanın talihi açılınca sanki eli de açılıyor. Kendi elimize geçenin bir bölümünü başkalarına vermek, aslında içimizde kabaran duygu bolluğuna dışarı akacak bir yol açmaktır.”

“Geçmiş günlerin üzerinde durmaya ne gerek var… Bugünümüz çok daha güvenli, yarınımız çok daha parlakken!”

3- Büyük Umutlar, Charles Dickens

Charles Dickens’ın Büyük Umutlar’ı, 19. yüzyıl İngiltere’sinde maden köylerindeki yaşamdan toplumsal sorunlara, dönemin algısını yansıtan bir roman. İnsan ilişkilerindeki sevgisizlik ve ikiyüzlülüğün, toplumdaki para hırsı ve ayrımcılığın eleştirildiği roman, ana kahraman Pip’in yaşamı etrafında şekilleniyor.

Tüm zamanların en iyi yazarlarından Charles Dickens’ın en çok beğenilen romanı olan Büyük Umutlar, lise öğrencileri için kitap önerilerimiz arasında yer aldığı için mutluyuz.

“Gözyaşlarımızdan utanmamıza hiç gerek yoktur; gözyaşları, katılaşmış yüreğimizi kaplayan kirin, pasın üzerine yağan bir yağmurdur.”

“Her kim tarafından yetiştirilmiş olurlarsa olsunlar, çocukların varlıklarını sürdürdükleri küçücük dünyalarında, haksızlık kadar derinden hissedilip derinden algılanan bir şey yoktur.”

“Çocukların varlıklarını sürdürdükleri küçücük dünyalarında, haksızlık kadar derinden hissedilip derinden algılanan bir şey yoktur.”

“Elime şöyle güzel bir kitap, güzel bir gazete versinler, güzel bir ateşin başına oturtsunlar başka şey istemem.”

“Yalan, yalandır. Ne şekilde ortaya çıkmış olursa olsun hiç ortaya çıkmamış olması gerekir; tüm yalanlar yalanların babasından (şeytan) doğar.”

4- Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien

Tüm zamanların en çok satan ikinci kitabı olan Yüzüklerin Efendisi, bilim kurgu ve fantastik bir eser. Filmlerden müziklere birçok sanat eserine ilham olan kitaplar vardır. Yüzüklerin Efendisi de bu kitaplardan birisi. Dünya savaşlarını konu alan kitap uzun zamandır birçok insanın kitap listesinin vazgeçilmezi. 

Tolkien’in yarattığı Orta Dünya’da hakimiyeti sağlayan Güç Yüzüklerine hükmeden Tek Yüzük’ün etrafında şekillenen büyük macera boyunca çok renkli ve derinlikli karakterlerle birlikte yolculuk edebilirsiniz.

“‘Cesaret hiç beklenmedik yerlerden çıkar’ dedi Gildor. ‘Ümidini yitirme!’”

“Seni ilk gördüğüm andan beri sana mutluluk diliyorum. Seni şimdi mutluluk içinde görmek gönlümü öneriyor.”

“Her nerede olursanız, ta ki yolculuğunuzun sonunda sizi bekleyen yuvalarınıza varana dek! Kanatlarınızın altındaki rüzgar sizi güneşin yelken açtığı ve ayın yürüdüğü yere taşısın.”

“Umut doğar genellikle, her şey umutsuzlaştığında.”

“En bitmek bilmeyen iş, daha başlamadığın iştir..”

5- Dönüşüm, Franz Kafka

Franz Kafka’nın en popüler eseri olan bu uzun öykü, ana karakter Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlıyor. Dönüşümün ardından öykü boyunca Gregor Samsa’nın hayatındaki değişiklikleri izliyoruz.

Değişen toplumsal ilişkileri, yozlaşma ve yabancılaşmayı eleştirel bir şekilde işleyen eser, toplumsal sorunlara dair derinlemesine düşünme imkânı yaratıyor.

“Anlık sorunlara o denli odaklanmışlardı ki, gözlerinin önündeki basit gerçeklikleri bile idrak edebilmekten aciz bir duruma gelmişlerdi.”

“Neyse ki henüz umutlar tükenmiş değil.”

“Bir çıkmazın içerisindeyim, ama bu çıkmazdan kurtulacağım.”

“Özgürlükten ve sorumluluktan korkuluyor. O nedenle insanlar, kendi yaptıkları parmaklıkların ardında boğulmayı yeğliyorlar.”

“İnanmak var olmaktır çünkü en derin benliğimiz içindeki bir şey yıkılamaz..”

Yazımızı birkaç kitap alıntısıyla bitirelim. 

“‘Bir sürü kitap okuyoruz ama okuduklarımızın hepsi aklımızda kalmıyor, o halde niye okuyoruz?’

‘Çünkü bir kitap, bir roman, bir şiir okuduktan sonra okuduklarımız aklımızda kalmasa bile asla aynı insan olmayız.’”

-Doğan Cüceoğlu, Var Mısın?

“Sesleri ancak kitap okuyarak duyabilirsiniz. Kitapsız baktığınız sokakta bir sokak görürsünüz. Kitapla baktığınız sokakta, o sokaktan başka bir insan olarak geçme imkanını seyredersiniz.”

-Ece Temelkuran, İyilik Güzellik

“Bir sayfaya bile göz gezdirmeden bir gün geçirse, o günün ziyan olduğunu hissederdi. Okumanın, kendi benliğini yaşayabildiği tek alan olduğunu düşünürdü.”

-Natsume Soseki, Ardından

Eğitim ve gelişim hakkında daha çok içerik için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Paylaş:

Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bilgi Kütüphanesi

özel okul kolej uluslararası okul international school